Zahradní jezírka

jezirka-01Půvabná zahradní jezírka už dávno nejsou výsadou lidí, kteří mají obrovský dům a u něj nekonečně velký pozemek. Minijezírka, rybníčky a fontánky oživí i velmi malou zahrádku nebo terasu. Jezírko s lekníny bývá nejen překrásnou dominantou zahrady, ale také zdrojem neutuchajícího potěšení, radosti a pýchy, že jste ho dokázali vybudovat vlastníma rukama.

Vybíráme vhodné místo

jezirka-03V první řadě je dobré vědět, kde přesně chceme menší či větší vodní oázu mít a jak bude velká. Možná namítnete, že nejste žádní stavitelé ani extra zruční kutilové a že si na to netroufáte – to ale vůbec neznamená, že byste to měli vzdávat! Než se však pustíte do práce, pečlivě si vše rozmyslete a zvažte několik zásadních faktorů. Nejprve se rozhodněte, kde chcete jezírko vybudovat. Nemělo by být celý den ve stínu, ale ani tam, kam po celý den nelítostně praží slunce. Ideální je takové místo, kam sluneční paprsky dopadají zhruba čtyři až pět hodin denně a které není v bezprostřední blízkosti stromů, protože jinak budete mít věčné starosti s padajícím listím a špínou, která se bude ve vodě i navzdory vaší snaze držet. Nebudujte rybníček ani v zapadlém koutu zahrady, kam jen málokdy přijdete – postavte si ho poblíž pergoly, abyste se mohli těšit co nejčastěji z pohledu na něj.

Jezírko: malé jako dlaň nebo velké jako rybník?

jezirka-02Místo, kde se pustíme do budování maléhovodního díla, už je vybrané – takže tím je víceméně rozhodnuto i o velikosti jezírka a jeho hloubce. Kdo nechce investovat moc peněz a má jen malou zahrádku, může si v obchodě pořídit hotovou rybníčkovou nádrž. Nádrže jsou různě tvarované a mají také různou hloubku. Vybudování takovéhoto malého jezírka zvládne i naprostý laik: stačí vyhloubit o něco větší a hlubší jámu ve tvaru nádrže, koupený bazének do ní vložit, napustit ho vodou, okraje jámy zaplnit hlínou a osázet vhodnými rostlinami.

Kdo má větší zahradu, může si dovolit velkorysejší pojetí jezírka, jehož dno bude tvořit nepropustná rybníčková fólie. Vyhloubení základů i samotné vytvarování jezírka je sice pracnější a zdlouhavější, ale výsledek, pokud se vše podaří, stojí za to. Pokud je jezírko dost velké, můžete si do něj dokonce vysadit i vhodné druhy ryb. V takovém případě je nutné přikoupit a instalovat i vnější filtrační zařízení s čerpadlem a čističkou.

Někomu může budování jezírka připadat snadné, avšak není si jistý, zda zvládne péči o něj. Pokud jste nic neošidili a postavili jste kvalitní, bytelný rybníček, jeho samotná údržba je pak už nenáročná. Nejčastější obavy se týkají toho, že výměna vody je pracná a časově náročná. Nejspíš vás tedy mile překvapí, že obvykle stačí vyměnit pouze část vody (třetinu či čtvrtinu). Jednou za dva, tři roky se však doporučuje provést kompletní výměnu vody, což zároveň znamená jezírko důkladně vyčistit a také ho zbavit přerostlých a starých rostlin.

Největší ozdoba jezírka? Přeci rostliny!

jezirka-04Půvab jezírka spočívá v tom, že čeřící se hladina tvoří krásný a působivý kontrast s bujnou vegetací, které žijí ve vodě nebo okraje vodní plochy lemuje. Při výběru rostlin dbejte na to, aby tvořily s vodní plochou nejenom zajímavé zátiší, ale aby také dobře zapadaly do celkové koncepce vaší zahrady, zejména pokud jde o barevné pojetí. Kdo by neznal vznešený leknín, něžný vodní hyacint nebo vděčný a působivý blatouch? Rostlin, které se hodí do hluboké vody nebo na vodní hladině plavou, či rostou v bezprostřední blízkosti jezírka, je však mnohem více, takže je z čeho vybírat.

To nejlepší na konec

Nebuďte smutní jen proto, že nemáte zahradu a toužíte po malém jezírku! Potěšení z vodních a mokřadních rostlin, které jsou zajímavé a rozhodně mají něco do sebe, si nemusíte odpírat, pokud máte balkon či terasu. Miniaturní jezírko se sem určitě vejde! Stačí vodotěsná nádoba, hluboká od 30 do 50 centimetrů, kterou položíte do stínu, aby se voda tak rychle neodpařovala, nezahřívala a aby se v ní netvořily nežádoucí řasy. Vysaďte do ní orobinec, puškvorec nebo leknín – a pak už si jen dosyta užívejte pohody, kterou vám poskytne pohled na tuto miniaturní vodní oázu v poklidu vašeho domova.

Jeden komentář


  1. Ivana 8. 8. 2009

    Moc hezký článek, působí uklidňujícím dojmem a tak mě povzbudil, že si jezírko zkusím na zahrádce vybudovat. Díky za podobné pozitivní injekce 🙂


Přidat komentář