Velikonoce už jsou za dveřmi

Za pár dní jsou tady! Ptáte se kdo? No přece Velikonoce, veselé svátky jara. Víte něco o jejich historii, tradicích a symbolech? Čtěte dále a osvěžte si s námi paměť.

Historie a vývoj velikonočních svátků

Historie velikonoc je velmi dlouhá. Období velikonoc bylo původně oslavováno pohany a Slovany jako příchod jara. Tito lidé uctívali především přírodu a život, a proto oslavovali právě období, kdy se příroda probouzí ze zimního spánku a kdy nový život rozkvétá.

Velikonoce jsou také jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků, jelikož jsou oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku.

Současná podoba velikonoc už není příliš duchovní. Dnes jsou spíše kulturní, společenskou a velice komerční událostí.

Zvyky, symboly a tradice

Pomlázka

Šlehání žen a dívek vrbovým proutím je starý pohanský zvyk, který byl důležitou součástí jarních oslav. Na rozdíl ode dneška se však šlehali všichni – ženy i muži, staří i mladí. Vyšlehání pomlázkou mělo přinášet omlazení a zdraví.

Malování vajíček

Malování vajíček je také velmi starý zvyk. Vejce byla pro Slovany symbolem životní síly, života samotného, zrození i znovuzrození a také smrti. Vejce vařená natvrdo malovali téměř výlučně na červeno.

Velikonoční beránek a zajíček

V křesťanství beránek symbolizuje samotného Ježíše Krista. Dnes si pod tímto pojmem většina z nás představí sladké pečivo ve tvaru beránka. Ten je jako obřadní pokrm znám už od starověku. Zajíček je naopak symbolem plodnosti, života a štěstí. V některých zemích zajíc roznáší a schovává velikonoční vejce.


Nebojte se pustit tyto symboly jara a nového života i k sobě domů. Inspirujte se našimi nápady a vytvořte si veselé velikonoční dekorace.

Ozdoby na stůl či police

Nechejte v nižší misce, delším užším květináči nebo naopak třeba v pěkném vyšším květináčku vyklíčit velikonoční dekorační trávu. Do trávy pak různě rozmístěte velikonoční vajíčka, slepičky, zajíčky či ptáčky.

Ozdoby do vázy či sklenice

Nařezejte například větvičky zlatého deště, umístěte je do vyšší a širší průhledné vázy, dno vysypte kamínky a nalejte do vázy trošku vody, jen po povrch kamínků. Na kamínky můžete položit ještě barevná plastová vajíčka, aby se nedotýkala vody. Na větvičky zavěste další různá vajíčka, slepičky, zajíčky a podobně.

Krásně vypadá také kulatá sklenice nebo váza o větším průměru, naplněná barevnými vejci, na dně s troškou větviček, sušené trávy nebo sušeného řezaného ratanu.


Přejeme veselé velikonoce!

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář