Vana nebo sprcha?

vana-01Vana nebo sprcha? Otázka, která jistě padne v nejedné domácnosti ať už zařizujete novou koupelnu nebo jste se pustili do rekonstrukce té staré. Máme-li dostatek prostoru, můžeme si dopřát obě varianty. Ovšem co s prostorem menším než bychom potřebovali a při tom zařídili koupelnu tak, abychom si užili jak koupel, tak sprchu? Zvolme vanu s praktickou a vkusnou zástěnou! Nejen, že si budeme moci dopřát požitek z koupele i sprchy, ale ještě dáme své koupelně zcela osobitý módní doplněk. Než se tak rozhodnete, nabízíme několik tipů a rad.

Tvar vany

Tvar vany vybereme takový, aby se hodil i pro sprchování. Při výběru dbejte na to, aby na straně, kde bude sprcha byla vana co nejširší. Dno vany by mělo být neklouzavé, aby se mohli pohodlně a bez obav sprchovat dospělí, ale i děti nebo senioři. Případně dno můžeme dodatečně vybavit protiskluzovými prvky nebo protiskluzovou rohoží.

Typy zástěn

vana-02Zástěn je nepřeberné množství typů, barev a variant. Vybrat si můžeme ze dvou základních a vytvořit tak buď otevřenou nebo uzavřenou sprchovou kabinu, a to v rohu nebo uprostřed. Pokud je vana obklopena stěnami ze tří stran, můžeme ji uzavřít zcela a zástěnu řešit pořízením sprchových dveří. Volbu budeme mít také z hlediska typů otvírání. Nejvíce variant existuje asi u skládacích zástěn. Při jejím výběru je dobré pamatovat na to, že budeme potřebovat místo pro dráhu pohybu zástěny. Zvážíme tedy nejen možnosti našeho prostoru, ale i tvar vany, umístění baterie nebo sprchového panelu.

Typy zástěn vzhledem k umístění baterie nebo sprchového panelu

umístění a možné řešení:

na kratší straně vany –  trojdílná, uzavřená zástěna montovaná na podélnou stěnu

na delší straně vany – jedno nebo několikadílná skládací stěna s montáží na kratší stěně

uprostřed delší strany – uzavřená kabinka s oblými díly

vana v rohu – uzavřená kabinka po celé délce vany

vana-03Posledním krokem ke konečnému výběru zástěny bude zvolení materiálu. Stojíme před zásadní otázkou: bezpečnostní sklo nebo plast? Při rozhodování určitě nahlédneme do svých finančních možností. Sklo bývá o síle 6 až 10 milimetrů a můžeme tu opět volit ze dvou alternativ: zarámované nebo bez rámu. Sklo bez rámu působí vzdušněji a lehčeji, hodí se proto do menších prostor. Skleněné sprchové zástěny jsou kvalitnější, méně náchylné na poškrábání a snadnější na údržbu. Zástěnu ze skla stejně jako z plastu pak můžeme vybírat dekorovanou nebo neprůhlednou.

Náš tip – zástěna rychle a levně

Máme pro vás i tip na levné a rychlé řešení: funkci zástěny zastane i závěs z PVC nebo účelnou textilii. Výběrem vhodné barvy a vzoru koupelnu dotvoříme nebo jí naopak dáme zcela nový kabát. Zástěna tak bude nejen funkčním, ale také velmi dekorativním doplňkem, jež dá naší koupelně osobitý ráz.

Zástěna, ať ji zvolíme v jakémkoliv materiálu či barvě, bezesporu zamezí pravidelným potopám koupelny při každém sprchování.

Jeden komentář


  1. dobrý den, tenhle problém tu vždycky byl, je a vypadá to, že i bude:) u nás doma jsme se rozhodli pro sprchovou vanu. naše rozhodnutí padlo hlavně z hlediska její praktičnosti, přece jenom žijeme s rodiči a pro ně je dostávat se do a z vany obtížnější. lukáš


Přidat komentář