Úspora tepla i vody

uspora-02S nadcházející topnou sezónou mnozí přemýšlí o úspoře nákladů na teplo a vodu. Nabízí se myšlenka rekonstrukce topného systému a modernizace zařízení ať už koupelny, toalety nebo pořízení myčky do kuchyně.
Metody, jak dosáhnout úspor můžeme rozdělit podle přístupu na dvě skupiny:

 • Technická opatření – užití zařízení snižujících spotřebu vody, tepelné ztráty, zvyšující efekt ohřevu apod.
 • Racionální opatření – vědomě šetrný přístup ke spotřebě všech energií (snižovat odběr vody, snížit spotřebu teplé vody, tepla a elektrické energie apod.)

Rekonstrukce nebo úsporná opatření?

Rekonstrukce topení Vám přinese především úspory nákladů na vytápění Vašeho domu a efektivnější využití energetických zdrojů. Rekonstrukce koupelny, toalety a kuchyně s pořízením modernějších prvků vybavení přinese značné úspory. Tato cesta má dlouhodobý a výrazný efekt úspory, je však finančně náročnější. Pokud nejsme prozatím rozhodnuti pustit se do rekonstrukce, nabízí se cesta úsporných opatření.

Teplo

Dnešní moderní systémy vytápění využívají minimálního množství ohřívané vody v topném systému a v radiátorech. Výhodou je rychlost předaného tepla.
Výběrem vhodného typu radiátoru získá Váš dům nebo byt osobitý ráz. Mezi jejich hlavní přednosti patří životnost, kterou zaručuje použití moderních technologií ve výběru a povrchových úpravách. Mezi základní druhy vytápění patří tepelná čerpadla, kotle na tuhá paliva (uhlí nebo dřevoplyn), plynové kotle, kotle na lehké topné oleje, elektrokotle a doplňkové solární energie. Pokud máte vlastní zdroj tepla, pak je v dnešní době vhodné kombinovat více druhů kotlů vzhledem k měnícím se cenám.

Voda

uspora-01Šetřit teplou vodu můžeme prostřednictvím pákových baterií, které odstraňují neekonomický postup při míchání studené a teplé vody. Množství vody rovněž ušetří perlátory u výtokových ramínek ventilů a baterií. Provzdušňují proud vody a snižují vytékající množství, aniž to poznáme. Také úsporné sprchové hlavice dodávají trvale snížený průtok nebo je jejich průtok volitelný.
Také při mytí nádobí v domácnosti lze s vodou významně šetřit. Tato nutná každodenní činnost totiž denně v průměrné domácnosti spotřebuje sto litrů vody, z toho asi osmdesát litrů vody ohřáté. Řešením jsou myčky nádobí, které dokáží ušetřit až 80 % zmíněného množství vody.
Teplou vodu lze získávat i z alternativních zdrojů. Z nich sice zpravidla nepokryjeme celkovou spotřebu domácnosti, můžeme ale přispět k její hospodárnosti. Cesta vede přes zdroje, jež nám dovolí snížit celkovou energetickou náročnost přípravy. Mohou to být solární kolektory, případně tepelná čerpadla.

Tipy a triky bez rekonstrukce – teplo

 • Pro optimální funkci a účinnost topné soustavy je důležité, aby zdroje tepla (radiátory, akumulační kamna, přímotopné konvektory apod.) nebyly zastavěny nábytkem nebo zacloněny závěsy a teplo se tak mohlo co nejlépe uvolňovat do místnosti.
 • Používejte úsporné žárovky s vhodnou barvou světla. Čím vyšší barevná teplota, tím bělejší světlo podobné dennímu. Bílé světlo je vhodné zejména pro pracovní činnosti (čtení, rýsování, ruční práce apod.).
 • Troubu předehřívejte jen tehdy, je-li to v receptu výslovně uvedeno. Pokud jídlo vyžaduje více než jednu hodinu pečení, není třeba troubu předehřívat.
 • Pro běžný provoz stačí teplota uvnitř chladničky +5 °C a teplota mrazáku -18°C. Nenastavujte teplotu příliš nízko, protože rozdíl 1 stupně má za následek průměrně 6-8 % zvýšení spotřeby energie.
 • Pultové mrazničky spotřebují díky svému tvaru cca o 15 % méně elektřiny než skříňové. Jedna velká chladnička spotřebuje o 20 % méně energie než dva menší modely se stejnou kapacitou.
 • Odstraňte nepoužívané světelné budíky, lampičky s transformátorky (halogenové) apod. Nenechávejte nabíječky v zásuvce, když zrovna nic nedobíjíte.
 • Infrazářič v koupelně umístěte tak, aby paprsky dopadaly před a na prostor sprchového koutu nebo vany.
 • Zajistěte dostatečné chlazení audio a video techniky. Nábytkové stěny s plnou zadní přepážkou způsobují nadměrné zahřívání spotřebičů a tím i zvýšení spotřeby.

Tipy a triky bez rekonstrukce – voda

 • Spláchnutím nádržky WC znehodnotíme deset litrů pitné vody. Nádržka se dvěma tlačítky nebo s volitelným množstvím spláchnuté vody umožní výraznou úsporu.
 • Lze využít i znečištěnou teplou vodu – vodu z máchání prádla lze využít ještě na spláchnutí WC, teplá voda z vaření na odmaštění špinavého nádobí před vlastním mytím apod.
 • Racionální postup při běžném užití vody. Při krátkém spuštění vody např. na mytí rukou pustíme automaticky teplou vodu, ale uzavíráme ji ještě dříve než přiteče. Teplo jsme fyzicky odebrali, ale skončilo v potrubí.
 • Při rychlém sprchování se ušetří až dvě třetiny vody oproti delší koupeli ve vaně – z toho plyne úvaha o volbě mezi vanou a sprchovým koutem.
 • Nároky na teplotu vody při praní sníží kvalitnější prací prostředky.
 • Volné zbytky po jídle lze z nádobí odstranit ručně, v případě přilnutých zbytků je pak potřeba takto špinavé nádobí uložit do myčky a její dveře řádně uzavřít, aby zbytky na nádobí nezaschly.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář