Topení dřevem v nízkoenergetickém domě

drevo-01V dnešní době stále více roste zájem o krby a kamna, tedy topidla na dřevo, která prošla za posledních dvacet let nebývalým technickým vývojem. Na druhé straně se však v těchto končinách projevil i fenomén českého kutila, který dokáže vše upravit a nahradit k obrazu svému. A tak se setkáváme s technickými řešeními, nad kterými nevěřícně kroutíme hlavou. Např. původní myšlenka na temperování prostoru teplovzdušným krbem ve francouzském obývacím pokoji se změnila v hlavě českého šikuly a ten již tímto krbem vytápí celý rodinný dům a né zrovna malý. Že u toho chybí jakékoliv tepelně technické výpočty, že 1kg dřeva se rovná cca 3kW energie a při 20kW to činí 6,5kg dřeva za hodinu, tedy 156kg dřeva za den,1092 kg za týden, atd… to už nikdo seriózně neřeší. A to všechno funguje, pokud není příliš velký tah komínu a účinnost vložky tedy neklesne pod 80%. Obdobné zásady platí i pro přísun vzduchu pro hoření, cirkulaci vzduchu pro temperování místností, apod.

První velký zlom nastal v době, kdy se začaly vyměňovat původní okna za nová, která jsou těsná a v domech začal chybět vzduch pro hoření. Původní krbové vložky z devadesátých let neměly centrální přívod vzduchu a netěsnostmi kolem dvířek vložky nasávaly vzduch pro hoření z okolního prostoru. Těsná plastová či eurookna však utěsnily dům a cca po hodině topení v krbu začal plamen skomírat.

drevo-02Druhou etapou velmi důležitou je výstavba energeticky úsporných staveb, kdy celkové ztráty např. rodinného domu činí 3 až 5 kW za hodinu a také typy stavby se mění. Je to i odraz života společnosti, kdy děti odcházejí z původního domu a místo jednoho velkého vznikají dva malé. Tento trend v bydlení sílí.
Snaha po relaxaci a pohodě si však žádá řešení a proto i do malých , energeticky málo náročných staveb jako jsou bungalovy a nízkoenergetické domy, se hledá řešení pro umístění živého ohně nebo plamínků z bioalkoholu.

Proto bych se dnes zmínil o dvou moderních trendech, které odpovídají potřebám zákazníků. Jedním z nich je tzv. malá kachlová kamna, kdy se jedná o celošamotové topeniště s hodinovým výkonem 1,26 nebo 2,1 kW / za hodinu, s šamotovými tahy vnitřního profilu 150mm s možností časového intervalu pro přikládání např. co 8,10 nebo 12hodin. Tím je zabezpečen i dostatečně vysoký standard a komfort při užívání. Jedná se zde o způsob sálavého vytápění, který je zdravější než teplovzdušný.

Na kamnech jsou osazena prosklená dvířka, přes která jsou vidět plameny ohně.Přestože se jedná o systém dlouhodobého topení , je nutné si uvědomit, že dávka dřeva vyhoří asi za 1 až 1,5 hodiny a pak jsou vidět jen žhavé uhlíky. Řeší se to tak, že v době, kdy sedíte u krbu se dávka paliva rozdělí na části a přikládá se cca po hodině.
Závěrem k této problematice je třeba si uvědomit, že by se mělo ustupovat od velkých profilů komínů a doporučuji profily 180 a 160 mm. Další informace na našich stránkách, v příštích kapitolách zde nebo u kamnářských firem, které jsou pravidelně proškolovány.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář