Tepelná čerpadla

cerpadla-titulniExistuje celá řada možností jak vytápět Váš dům. Některé zdroje tepla mají levný provoz, jiné fungují bezobslužně, další jsou šetrné k životnímu prostředí. Ale jen u jednoho způsobu vytápění najdete všechny tyto pozitivní vlastnosti najednou, a to u tepelného čerpadla.

Druhy tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo pracuje na principu odebírání tepla z okolí (tj. vody, vzduchu, země či odpadního tepla), jeho přečerpáním dojde ke zvýšení teploty a toto teplo je předáno do topného systému.
Tepelná čerpadla tedy můžeme rozdělit podle toho, odkud teplo odebírají na:
vzduch – voda
voda – voda
země – voda

Tepelné čerpadlo typu vzduch – voda

cerpadla-01Tepelné čerpadlo typu vzduch – voda využívá obnovitelnou energii okolního vzduchu. Teplo je z okolního vzduchu odebíráno pomocí výparníku, který je umístěn uvnitř nebo mimo vytápěný objekt. Tento druh tepelných čerpadel zažívá v posledních letech velký rozkvět. Je to především díky rozšíření pracovních teplot, při kterých tepelná čerpadla ještě mohou efektivně pracovat, a to až na mínus 25 °C. Určitou nevýhodou tepelných čerpadel vzduch – voda je závislost jejich výkonu na teplotě okolního vzduchu. Je tedy proto nutností použít ještě doplňkový zdroj tepla. S nižší venkovní teplotou klesá výkon tepelného čerpadla, naopak ale s vyšší teplotou výkon stoupá. Pokles výkonu při nižších teplotách je plně kompenzován v teplejším období, které tento nedostatek vyrovná. Pro své nízké pořizovací náklady jsou tepelná čerpadla stále oblíbenější. Nová vzduchová tepelná čerpadla mají špičkové výkonnostní parametry, nízkou hlučnost a jejich instalace je značně jednodušší a rychlejší než je tomu u čerpadel typu země – voda.

Tepelné čerpadlo typu voda – voda

Tepelné čerpadlo typu voda – voda využívá obnovitelnou energii podzemní vody. Vodu z jedné studny čerpáme a po odebrání tepla jí druhou studnou vracíme. U tepelných čerpadel voda – voda dosahujeme nejlepších topných faktorů. Voda však musí být k dispozici v dostatečném množství a kvalitě.

Tepelné čerpadlo typu země – voda

Tepelné čerpadlo typu země – voda využívá obnovitelnou energii akumulovanou v zemi. Teplo je ze země odebíráno pomocí plošných kolektorů umístěných minimálně 1,5 metru pod zemí nebo pomocí zemních sond v hloubce 80–150 metrů. Teplota v těchto hloubkách je po celý rok stálá, a to asi 10°C. Tento druh čerpadla tak využijeme na topení celoročně. Doporučený počet provozních hodin je 2000 hodin za rok. V létě by se tepelné čerpadlo země – voda nemělo využívat, aby se vrty nebo půdní kolektor zregenerovaly na topné období a nedocházelo tak k poklesu jeho výkonu. V případě, že bychom chtěli pomocí tepelného čerpadla odebírat teplo i přes léto k ohřevu teplé užitkové vody nebo k ohřevu bazénu, je nutné s tím předem počítat před jeho pořízením. Zemní kolektor nebo délku vrtů je třeba nadhodnotit přibližně o 15%.

Proč topit tepelným čerpadlem?

 • výhodná sazba za odběr elektrické energie pro tepelné čerpadlo
 • bezkonkurenčně nízké provozní náklady
 • 70% energie zdarma z okolního prostředí
 • ekologický provoz bez škodlivých emisí
 • bezobslužný provoz

4 komentářů


 1. Némethová Marie 14. 10. 2009

  Chtěla bych vědět jaký je ceník k pořízení tepel.čerpadla děkuji Némethová

 2. Daniel 19. 10. 2009

  Co znamená věta: zemní kolektor nebo délku vrtů je třeba nadhodnotit přibližně o 15%? Jsem laik, ale nepředstavím si pod tím bohužel nic. Prokousal jsem se nezáživným textem až sem, ale tohle mě už úplně zarazilo. Může to autor vysvětlit? Nikomu to nic neřekne. Děkuji.

 3. admin 20. 10. 2009

  vysvětlení : je třeba nadhodnotit o 15% = je třeba vrt udělat hlubší o 15% než je výpočet nebo výkon kolektoru volit s výkonem vyšším o 15% než by bylo dle výpočtů třeba.

 4. Daniel 3. 11. 2009

  Aha, a proč to není v článku napsané takhle rovnou po lopatě, aby člověk nemusel dedukovat a zdržovat se psaním dotazů? Jinak díky za odpověď!


Přidat komentář