Schůdky, schody, schodiště….

schody-02Většina staveb je u nás patrových, a tak schody a schodiště jsou nedílnou součástí řešení stavby. Protože jde o nemalou investici, je dobré mít na paměti životnost, funkčnost, ale i bezpečnost a pohodlí. Schodiště, jako významná součást interiéru, ovlivňuje celkový dojem z domu. Nezapomeneme tedy při realizačních úvahách ani na jeho vzhled a začlenění do stylu vnitřního uspořádání.

Typy konstrukcí

Budeme-li v našich úvahách o výběru typu schodiště klást důraz na jeho životnost, zvolíme nejlépe betonovou konstrukci. Délka životnosti se bude rovna délce životnosti domu. Vyhneme se tak pozdějšímu povrzávání v případě dřevěných schodišť a dunění u typů ocelových konstrukcí. Betonové schody zajistí bezproblémovou funkčnost po dlouhá léta, ale jejich vzhled nás jistě nebude uspokojovat po estetické stránce.

Obklady

Vzhled betonových schodů dotvoříme vhodným obkladem. Jedním z neoblíbenějších materiálů, především pro svůj vzhled, je dřevo. Jeho použití je však nejen nákladné finančně, ale hlavně se po létech nevyhneme onomu povrzávání. V současné době je na trhu materiál, který dokonale nahradí klasické dřevo. Třívrstvá sendvičová struktura zajistí nejen stálost tvaru, ale zamezí i pozdějšímu vrzání. Výhodou je také velký výběr designů od klasického dubu, buku, jasanu či třešně až po mahagon a teak.

Jak to funguje

schody-03Silná dýha, která tvoří povrch segmentu zajišťuje vysokou životnost možností jejího přebroušení v případě poškození. Nejvíce namáhanou přední stranu schodu chrání masivní nákližek. Prodloužení životnosti obkladu přispějeme jeho další úpravou. Zvolit můžeme buď protiskluzový lak nebo stále oblíbenější oleje na ošetření dřeva, které dávají více vyniknout jeho osobitosti.

Jeden komentář


  1. Ing. Marcela Sedlaczková 23. 3. 2010

    Dobrý den, velice mě zaujalo řešení schodů, ovšem nenašla jsem odkaz na výrobce.
    Děkuji za info 724289067


Přidat komentář