Sázím, sázíš, sázíme…

sazime-01I když přízemní mrazíky s námi v jarních dnech proti naší vůli sem tam koketují a občas nás i nemile překvapí, nedočkaví zahrádkáři nedbají a s tužkou v ruce pořizují sáhodlouhé seznamy, co všechno ještě musí nakoupit, na co nesmí v žádném případě zapomenout a co letos poprvé na svém záhonu, skalce či v truhlíku vysadí. Že nemáte zahradu? Kvůli tomu se nemusíte zříkat radosti, kterou pěstování půvabných rostlin, zdravé zeleniny a lahodného ovoce přináší: v tom lepším případě stačí balkon nebo lodžie, v tom horším dostatečně široký parapet, kam se vám vejde truhlík s voňavými lesními jahodami, malými šťavnatými rajčátky nebo s křehkými bylinkami. Pokud máte balkon, je nejvyšší čas promyslet si, jakými jarními květy ho ozdobíte. Do koryt, truhlíků a květináčů můžete vysázet macešky, narcisy, nebo prvosenky. Vděčná bývá jejich kombinace s břečťanem, barvínkem a dalšími rostlinami, které oslňují tvarem či barvou listů. Nezapomínejte na kvalitní zeminu a hnojivo, chcete-li, aby jarní výzdoba nádob a truhlíků vydržela do doby, než je nahradíte muškáty, petúniemi, lobelkami a dalšími oblíbenými letničkami.

Zahrada: zryjte záhon, kupte sazenice, experimentujte

sazime-02Majitelé zahrad mají možností, jak popustit uzdu fantazii a přijít si při zahradničení na své, samozřejmě mnohem více než lidé v bytech bez zahrady, kteří si na jaře musí vystačit jen s osázenými truhlíky.
Jaro, to je doba, kdy se vysazují ovocné a okrasné stromy, dekorativní keře a zelenina a kdy se pořizují nejen skalničky, ale i voňavé, barevné a okouzlující rostliny, které nás v létě potěší svými květy na dobře udržovaných záhonech.
I když v polovině května přicházejí podle pranostiky „ledoví muži“, kteří často zarmoutí nejednoho nedočkavého zahrádkáře, je pravda, že jakmile půda rozmrzne, jen těžko lze odolat vábení, které s sebou závan prvního teplejšího vzduchu přináší.
Než se pustíte do výsadby nových rostlin, je zapotřebí důkladně připravit půdu: jakmile  vyschne, přijde čas, kdy je nutné ji dobře nakypřit a dopřát jí výživný kompost – jen tak máte relativní jistotu, že vaše další práce nepřijde nazmar.
Skalka, jakkoli je udržovaná a připravená již z podzimu, dokáže vášnivého zahrádkáře právě v jarních měsících intenzivně zaměstnat: vždy se ještě najde nějaké to místečko, kam se vejde nová, zajímavá skalnička. Někdy je nutné, pokud byla zima nepříznivá a rostliny vypadají neduživě, vyměnit staré rostliny za nové a vtisknout skalce takovou podobu, jakou má podle vašich představ mít.

Pro zdraví zelenina, pro radost pestrobarevné květiny

Co může být lepšího než si dopřát v létě zeleninový salát, který si připravíme z vlastnoručně vypěstovaných rajčat, paprik, ředkviček a okurek? Pokud souhlasně pokyvujete hlavou, pak vězte, že právě časné jaro je vhodnou dobou pro výsev zeleniny. Kdo brzy zasadí, brzy také sklidí – je dobré řídit se tímto starým, ověřeným pravidlem, avšak vždy s ohledem na aktuální počasí. Kromě petržele a mrkve (ty jsou nejodolnější)  můžete pokračovat s výsevem salátu, ředkviček, pastináku, kedlubny, špenátu, jarní ředkve a dalších druhů zeleniny.
Do záhonů mohou v jarních dnech přijít i otužilé letničky, zatímco choulostivější druhy, což platí i pro některé druhy zeleniny, hýčkáme nejprve v teple domova: teprve když máme relativní jistotu, že venku ve zdraví přežijí, vystavíme je rozmarům počasí.
Základem úspěchu, ať už sázíme cokoli, je mimo kvalitních, klíčivých semen či sazeniček především dobře prosátá, vlhká zemina, dostatek světla a blahodárné teplo.

Plaťte pouze za kvalitu!

Při nákupu semen dbáme na to, aby byla po všech stránkách v pořádku, takže si v první řadě všimneme data, kdy nejpozději se mají vysadit, a také zkontrolujeme obal, zda je suchý a neporušený. Pro zahrádkáře není snad většího zklamání, než když investuje svůj čas a energii do výsadby semen, která již ztratila svoji klíčivost nebo jsou jinak nekvalitní, takže záhon pak na jaře a v létě zeje prázdnotou.
Sazeničky vybírejte rovněž zdravé, vitální, s nepoškozenými listy a v dobrém stavu. Zkontrolujte zejména listy, zda nejsou zespodu napadené nemocemi nebo škůdci. Pouze mladé rostlinky ve vynikající kondici vám poskytnou záruku, že když se nic dalšího nepokazí, vaše pěstitelské úsilí bude korunováno úspěchem a radostí a povzbudí vás i do let příštích.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář