S kobercem nebo bez?
Dnešní trend dlažeb, plovoucích podlah nebo nezakrytých parket poodsunul koberce poněkud do stínu. Má však své nesporné kouzlo i výhody. Především pohlcuje prach a nečistoty více než dlažba nebo plovoucí podlaha, při chůzi pruží, a proto tlumí hluk a zlepšuje tak akustiku místnosti. Kromě toho má také neméně významnou roli estetickou. V bytě dokáže navodit atmosféru útulnosti, komfortu, a může se stát i dominantou pokoje. Jak jej tedy správně vybrat?
První krok
Pokud jsme se rozhodli pro koberec, ujasníme si nejdříve několik požadavků na něj: jakou funkci má koberec ve vybraném místě plnit a co od něj očekáváme. Od toho se nám odvinou dvě základní možnosti, a to buď celoplošný koberec nebo kusový. Pokud jsme zvládli tyto první krůčky výběru, uvážíme jedno z velmi podstatných kritérií – stupeň zatížení koberce. Podaří –li se nám vybrat správný koberec, bude i délka jeho životnosti pro nás uspokojivá.
Životnost a materiál
To, jak dlouho nám bude koberec krášlit obydlí bude záviset na jeho životnosti. Ta je dána poměrem množství vláken k výšce vlasu koberce. Čím vyšší je počet vláken na metr čtvereční, tím je odolnost koberce proti oděru vyšší. Neméně důležitý je i materiál, ze kterého je koberec vyroben. Nejrozšířenějším materiálem jsou syntetická vlákna jako například nylon, polyamid, polyakryl apod., tradičním materiálem je pak vlna a hedvábí, ale najdeme i koberce ze sisalu a bavlny. Základní třídění je tedy na syntetický a přírodní materiál. Zastavme se tedy u hlavních charakteristik jednotlivých materiálů:
polyamidová vlákna – jsou většinou dutá, mají výborné optické i akustické vlastnosti, navíc mají tzv. tvarovou paměť, čili schopnost se opět narovnat – to známe v podobě slehlých míst po odstavení stolu či skříňky z koberce, který tuto paměť nemá
polyakryl – koberce jsou zpravidla levnější, ale jejich kvalita je vysoká, vynikají antistatickými vlastnostmi, ale jejich pružnost je nižší
polyester – vlákna jsou měkká, snadno a dobře se barví a mechanicky jsou velmi odolná
nylon – vlákna jsou mimořádně pružná a trvanlivá, velmi dobře odolávají špíně
vlna, hedvábí – z těchto materiálů jsou zhotovovány především luxusní koberce, oproti syntetickým materiálům jsou náročnější na údržbu, mají však svoje nezaměnitelné charisma, velmi často se pro zlepšení vlastností přírodních materiálů sahá k jejich kombinaci se syntetickými, a to zpravidla v poměru 80:20
Druhy koberců podle jejich konstrukce
Podle technologie výroby koberce můžeme rozlišit čtyři základní typy – smyčkové, tkané, ručně vázané a koberce s řezaným vlasem.
Smyčkové – povrch tvoří smyčky vlákna, nejsou stříhané. Touto technologií je docíleno vytvoření kompaktní nášlapné vrstvy. Vyrábí se ve dvou variantách, a to buď v podobě pravidelných smyček nebo nepravidelných (barberových), nepravidelnost je docílena nestejnou úrovní smyček a umožňuje tím nepřebernou variabilitu designu. Tyto koberce jsou velmi odolné, lze je doporučit i do namáhaných prostor.
Koberce s řezaným vlasem – mají nižší tvarovou paměť, ale jejich předností je jejich přepychový vzhled a velké množství variant nejen co do jakosti, barevnosti, ale i co do výše pořizovací ceny. Najdeme mezi nimi i koberce vhodné pro vyšší zátěž. Mezi obvyklé typy patří koberce vyráběné kombinací smyček a řezaných vláken. Jsou velmi působivé, příjemné na dotek. Tato technologie navíc umožňuje vytvoření plastických originálních vzorů ať už při jednotné barevnosti nebo ve hře barev.
Alergie versus koberec
Koberec v bytě pohlcuje prach a drobné nečistoty a právě pro tuto jeho vlastnost je často spojován do souvislosti s alergiemi. Velmi často se ho právě z tohoto důvodu mnozí zbavují. Testy na zahraničních školách však ukázaly, že reakce alergiků byly v prostředí s kobercem stejné nebo dokonce příznivější než v prostorách „bez“. Pravdou tedy zůstává, že v boji s alergií zůstává zejména čistota. Koberec navíc tím, že prach pohlcuje, zamezuje jeho víření.
Barvy a vzory
Výběr koberce však podřizujeme hlavně v souvislosti s interiérem. Z tohoto pohledu bude tedy rozhodujícím kritériem, na které si musíme při výběru dát pozor, barva a vzor. Na druhé straně nám vhodně zvolený celkový design koberce může místnost v opticky vylepšit. Tmavé barvy a výrazné vzory nám místnost zmenší a zútulní. Naopak světlé barvy s nenápadnými vzory prostor zvětší a podtrhnou image solitérního nábytku. Barvy volíme také v závislosti na tom, na kterou světovou stranu je místnost orientovaná. Pro západní a severní pokoje budeme vybírat z teplých odstínů, jako je červená, oranžová, žlutá, hnědá apod. tyto barvy nám pomohou, alespoň opticky přivést do pokoje slunce. Studené odstíny barev nám pocitově zchladí místnosti s orientací a jih a východ. Zde využijeme odstínů modré, zelené nebo šedé. Pozor také na intenzitu odstínu. Velmi syté barvy mohou na nás působit nepříjemně až agresivně.
Malý slovníček na konec
Váha vlasu – jde o váhu všitého vlákna připadající na jeden čtvereční metr koberce, vyšší hodnoty tohoto ukazatele jsou příslibem také vyšší kvality kvalitu
Hustota šití – vyjadřuje těsnost všití vláken, čím vyšší hustota, tím má koberec lepší vzhled a pocit pohodlí i komfortu při chůzi je vyšší, zároveň prodlužuje jeho životnost
Zákrut vlákna – prozradí nám kolikrát bylo vlákno otočeno kolem své osy, zákrut ovlivňuje nejen vzhled, ale i kvalitu koberců s řezaným vlasem, vyšší číslo signalizuje vyšší kvalitu, vlákno je pružnější a životnost koberce delší
Speciální úpravy – nejběžnějšími jsou nešpinivá úprava, antistatická a u vlněných koberců protokolová, u menších koberečků a předložek se ještě můžeme setkat s velmi vhodnou protiskluzovou úpravou.