Rekonstrukce kuchyně

kuchyne-02Chtělo by to změnu, říkáte si při pohledu na svou kuchyňskou linku. S myšlenkou, že byste rekonstruovali kuchyň, si pohráváte již delší dobu. Než se ale do jakýchkoli změn pustíte, je dobré si ujasnit několik zásadních věcí.

Rozpočet: bez něj by to nešlo

V prvé řadě se rozhodněte, zda chcete pouze dokoupit myčku či novou elektrickou troubu nebo jsou vaše plány ambiciózní a vy plánujete celkovou rekonstrukci místnosti, která s sebou často přináší i menší stavební úpravy včetně výměny staré kuchyňské linky za novou. Pokud to vezmete z jedné vody načisto a rozhodnete se pro celkovou rekonstrukci, připravte se na to, že vás to sice vyjde v daný okamžik dráž, než kdybyste jen tu a tam něco průběžně dokoupili či vyměnili, v součtu ale tato varianta může nakonec stát méně peněz. Podstatné je také zvážit, zda budete schopni to zvládnout s našetřenými penězi nebo zda budete čerpat stavební spoření, případně zda se zadlužíte.
Lepší představu, kolik budete investovat, získáte, když si vytipujete několik firem či kuchyňských studií a řeknete jim přesně, jak by měla kuchyň vašich snů vypadat. Ideální je, když jim poskytnete stejné zadání a dodavatelé vypracují cenovou nabídku, kde rozepíší jednotlivé úpravy včetně spotřeby materiálu. Je to užitečné zejména pro případ, že byste od původního velkorysého plánu museli z nejrůznějších důvodů odstoupit a rozhodnete se pro okleštěnou variantu – takhle budete přesně vědět, kolik dílčí úpravy od toho kterého dodavatele stojí.

Šetřit za každou cenu se nevyplácí

Při porovnávání konkrétních cenových nabídek je dobré informovat se, v jakém termínu firma práci zvládne: nikdo asi netouží po tom, aby se rekonstrukce vlekla neúměrně dlouho a narušovala běžný chod domácnosti jen proto, aby se ušetřily dva, tři tisíce korun. Při výběru vhodného dodavatele nespěchejte – a když už se rozhodnete, dbejte na to, aby smlouva měla všechny náležitosti a vy věděli přesně, do čeho jdete. To platí zejména o penězích – je nepříjemné, když zjistíte, že cena, s níž jste počítali, se výrazně zvýší jen proto, že jste na něco podstatného zapomněli.

Rekonstrukce pěkně od podlahy

kuchyne-03Rozhodnete-li se pro celkovou rekonstrukci, počítejte s tím, že to pravděpodobně vezmete od podlahy: tedy že nejspíš vyměníte původní podlahovou krytinu (linoleum, dlažba, korek) za novou a že budete muset demontovat starou kuchyňskou linku, na jejíž místo přijde nová. To platí pro případ, že stará je nefunkční, poškozená nebo z jiného důvodu nevyhovuje. Někdy ale stačí pouze přikročit k renovaci dvířek – ta se dají buď vyměnit nebo s použitím samolepicích fólií či textilií změnit jejich podobu k nepoznání.
V okamžiku, kdy plánujete, jak bude nová místnost vypadat, si rozmyslete, se kterými spotřebiči se chcete definitivně rozloučit, které nahradíte novými a které jste zatím nikdy neměli a které přikoupíte. Vše důkladně se všemi členy rodiny prodiskutujte a naplánujte tak, abyste v nové kuchyni měli vše po ruce a aby se vám dobře pracovalo. Není nic horšího, než když zjistíte, že na police horních skříněk nedosáhnete nebo že pracovní deska je příliš vysoko a vás po chvíli krájení zeleniny bolí ruce.

Nepodceňujte detaily, i na nich záleží

Při výběru nové kuchyňské linky zvažte, zda vám poskytne dostatek prostoru a zda tento prostor skutečně a účelně využijete. Zejména v malých bytech je někdy problém vměstnat na relativně malou plochu vše potřebné tak, aby to zároveň dobře vypadalo. Dbejte především na to, aby nový nábytek byl funkční, i když nepodceňujte ani estetické hledisko. Je to přeci jen investice, která by měla nějakou dobu vydržet.
Nezapomeňte ani na vhodné osvětlení a doplňky, bez kterých vypadá kuchyň neútulně a neosobně. Do rekonstrukce se můžete pustit svépomocí, nebo si nechat zhotovit kuchyni na klíč – druhá varianta vyjde sice dráž, ušetříte tím však svůj čas – a nervy.

Jeden komentář


  1. Pavel K 26. 2. 2013

    Dobrý den, mohli byste nám doporučit taky nějakou kvalitní firmu, která by rekonstrukci provedla? Sháním zedníka a instalatéra a někoho schopného, kdo vše provede za slušné peníze.. někde u OV


Přidat komentář