Pokoj pro prvňáka

prvnak-01„V září nám to začne…“, „Budeme mít školáka…“ to jsou věty, které často slýcháme od rodičů, pro jejichž potomka bude letošní školní rok tím prvním. Pořídili jste zajisté novou aktovku či batoh, přezůvky a spoustu dalších nezbytností. A co jeho pokoj? Váš prvňáček nebo prvňačka bude potřebovat nezbytně pracovní kout či alespoň koutek.

Pracovní stůl

prvnak-04Psát úkoly u kuchyňského stolu rozhodně není to pravé pro psaní úkolů. Stejně tak by dětský pokoj neměl nahrazovat odkladiště nábytku po dospělých.
Dobrý stůl a vhodné sezení omezí zbytečné přestávky se ztrátou kontinuity při psaní úkolů. Správné sezení pak zaručí menší unavitelnost školáka. Plocha pracovní desky stolu by měla být nejméně 65 x 100 cm. Tento rozměr umožní pohodlnou práci. Neméně důležitá je u pracovního stolu jeho výška. Vzhledem k tomu, že náš školáček bude v krátké době svoji výšku měnit, zvážíme pořízení stolu, který s ním poroste. Správnou výšku stolu poznáte tak, že lokty dítěte při položení na desku stolu zachovají pravý úhel. Uvažovat můžeme také o naklápěcí desce. Jejich nespornou výhodou je možnost změny náklonu podle potřeby. Na psaní zvolíme menší sklon nebo na čtení desku více nakloníme.

Židle

prvnak-02K dobrému stolu patří i vhodná židle. Správné sezení může předejít pozdějším problémům s bolestmi zad. Náš školáček bude u stolu trávit čím dál více času, a tak se nevyplatí na pracovní židli šetřit, a to i časem k jejímu výběru. Velmi vhodná je otočná židle se středovou podnoží a pěti rameny s kolečky. Ideální je model s opěrkami pro ruce. Hlavně by ale měla být lehce nastavitelná nejen výška sedáku, ale i zadního opěradla, případně možnost nastavení hloubky sedu.

Světlo

Koncem září se již venku začne brzy stmívat a školáček se neobejde bez osvětlení pracovního stolu. Světlo by mělo na stůl dopadat z opačné strany než je ruka, kterou dítě píše, aby si zbytečně nestínilo. Pravák bude mít tedy zdroj světla na levé straně a levák na pravé. Stolní lampa by měla být co nejvíce flexibilní tak, aby ji bylo možno snadno nastavit do vyhovující polohy.
prvnak-05

Úložné prostory

Máme stůl, židli, světlo, ale kam uloží prvňáček sešity a knihy, které donese 1. září? Patrně budeme muset sáhnout k redukci stávajícího množství hraček a uspořádat místo ve skříních tak, aby vyhovovalo novým podmínkám. Školáček by měl mít všechno důležité, co potřebuje ke školním povinnostem po ruce. Pokuste se najít místo i na malou nástěnku. Využije ji nejen pro rozvrh, který tak nemusí stále hledat, ale i na důležité vzkazy nebo poznámky. Nástěnka nemusí nutně viset na zdi. Jako stěnu k zavěšení můžeme využít bok skříně. K zavěšení však nepoužijeme hřebíky a kladívko, ale vystačíme se silnějším rybářským vlascem a kouskem špalíku. Vlasec protáhneme mezi skříní a nástavcem, špalík uvázaný pevně na konci vlasce udrží nástěnku v dané výšce. Pokud bojujeme s prostorem, jistě se osvědčí mobilní nábytek. Pojízdné kontejnery nebo šuplíky snadno přemístí i náš prvňáček.

Na co nezapomenout

Nezapomeňme ani na mladší sourozence, kteří sdílí dětský pokoj s naším školákem. Situaci máme trošku složitější. Musíme zabezpečit školní potřeby tak, aby je mladší potomek nemohl zneškodnit. Předejdeme tak případným pozdějším nepříjemnostem. Kromě toho také musí v pokojíku zůstat dostatek prostoru pro hry nejen mladší ratolesti, ale i náš školáček si ještě rád ve volných chvílích pohraje.

Jeden komentář


  1. Ivana 29. 8. 2009

    „Dobrý stůl a vhodné sezení omezí zbytečné přestávky se ztrátou kontinuity při psaní úkolů.“ ??? Tomu nerozumím, proč autor nepíše česky? Copak takhle lidi mezi sebou mluví?

    „Správné sezení pak zaručí menší unavitelnost školáka.“ Asi jste chtěli říct, že když dítě správně sedí na dobře vybrané židli a u vhodného stolu, neunaví ho to tolik.

    Dál jsem to už nedočetla, nezlobte se, ale čtenář není úplný hlupák, který se nudí a nemá jinde na webu co jiného číst. Dbejte taky na to, aby to bylo zajímavé povídání 🙂

    KPřeju hodně úspěchů, I.


Přidat komentář