Pohodlné spaní

spime-zdraveZní to možná neuvěřitelně, ale ročně prospíme přibližně tři tisíce hodin, což je v součtu třetina života. Náš každodenní program bývá hektický, často se ocitáme v zajetí stresu. Proto je nutné, abychom si během spánku odpočinuli. Postel je tedy právě tím kusem nábytku, na kterém se nevyplatí šetřit. Není nic horšího, než když uléháme večer unavení, a ráno se probouzíme nevyspalí a rozlámaní. Na vině může být špatná koupě postele.

Pohodlí nebo design?

Postel by měla být pohodlná. To však neznamená, že lůžko je přehnaně měkké a zastlané polštáři. Důležitá je především anatomicky správně tvarovaná podpěra těla: tu zajistí rošt a matrace. Někdy se však při nákupu postele necháme unést designem, a zapomínáme na to, že pohodlí a zdraví by mělo být nadřazeno estetickému cítění.

Matrace: měkká nebo tvrdá?

Když je matrace příliš měkká, páteř se prohne do oblouku a svaly se napínají. Výsledek? Probouzíme se celí rozbolavělí. Tvrdé lůžko zase podpírá naše tělo jen na několika místech a brání dobrému krevnímu oběhu. Pokud si však hovíme na matraci s vhodnou tvrdostí, páteř si uchová i ve spánku tvar písmene S a z boku vypadá jako přímka. Obratle, klouby i svalstvo se během spánku uvolní a zregenerují.

Zatočme s roztoči!!

O alergiích slýcháme stále častěji. Mnozí zažíváme jejich nepříjemné projevy na vlastní kůži. Rýma a pokašlávání, to jsou nejčastější projevy alergie na roztoče, kteří se drží v posteli. Živnou půdou je pro ně teplo a vlhko. Během spánku dospělý člověk vypotí až tři čtvrtiny litru potu! Zdravá postel tedy musí být dostatečně vzdušná, aby se v ní vlhkost nedržela. Tomu opět napomáhá správná volba roštu i matrace.

Víte, co je správná matrace?

spime-zdrave-02Pro každého je ideální postel něco jiného. Odlišné lůžko potřebuje malé dítě, dospělý nebo senior. Nelze tedy ukázat prstem a říci: ano, toto je nejlepší lůžko! Pro někoho možná ano, pro jiné nikoli. Při výběru vhodné matrace musíme vzít v úvahu zejména váhu a výšku spáče a jeho zdravotní stav. Šíře matrace by měla být minimálně 80 či 90 cm, pro dvoulůžko se standardně vyrábějí šíře 160 cm. Ke své výšce připočtěte 20 – 30 cm a získáte potřebnou výšku matrace. Děti potřebují pro svůj zdravý vývoj spíše pevnější matraci se střední tvrdostí, starší lidé zase měkčí a elastičtější provedení.

Latex, pružina nebo polyuretan?

Pružinové matrace se nedají příliš dobře polohovat. Představují na trhu standardní kvalitu. Hodí se zejména pro zákazníky, kteří nemají zvláštní nároky, týkající se zdravotního stavu. Můžete je umístit jak na lamelové nebo laťové rošty, tak i na pevnou desku.
Polyuretanové matrace se vyrábějí z kvalitní pěny, která se vyznačuje dobrou elasticitou a tvarovou stálostí. Latexové neboli kaučukové matrace skýtají vysoký komfort a dají se dobře polohovat: latexové jádro je děrované a podle velikosti a počtu otvorů se dělí na zóny s větší nebo menší tuhostí. Tyto otvory odlehčují a provzdušňují. U takzvaných sendvičových matrací je jádro z pružné a odolné polyuretanové pěny, vrchní vrstvy tvoří pěny různých profilů. Pod označením partnerské matrace se skrývají takové, jejichž jedna plocha je měkčí (vhodná pro ženy) a druhá tvrdší (pro muže). Samostatnou kategorii tvoří zdravotní matrace: mívají různě tvarované anatomické zóny a jsou vyrobeny z takových materiálů, které zabraňují vzniku proleženin. Gelové matrace umožňují „obtékání“ těla. To znamená, že se matrace vytvaruje podle jednotlivých částí těla a udržuje je odlehčené.

Pár slov o roštech…

Rošt vybírejte společně s matrací, aby se k sobě hodily. Rošt přebírá od matrace váhu a rovnoměrně ji rozkládá. Odvádí také vlhkost a postel odvětrává. Rošt může být pevný laťový nebo složený z pružných lamel.
Rada na závěr: doporučujeme nelitovat peněz a investovat do polohovacího roštu. Oceníte ho, když budete chtít po celodenní námaze spát s vyvýšenýma nohama. Zvednutí roštu v oblasti hlavy se zase hodí i při čtení nebo sledování televize.

Jeden komentář


  1. Alena 20. 5. 2009

    Nám se velmi osvědčili sendvičové matrace. Doporučuji všem!


Přidat komentář