Plastová okna nebo eurookna?

oknaSnaha neplýtvat penězi při vytápění bytu dříve či později vyústí v jednoduchou otázku: co kdybychom si pořídili nová okna? Pokud odpovíme ANO, vyvstane před námi automaticky nový, záludnější dotaz, a to, zda zvolit okna s plastovými rámy nebo se rozhodnout pro takzvaná eurookna. Právě tyto dva druhy patří u nás k nejčastěji pořizovaným. Každý z nich má své zastánce a říci, která okna jsou „lepší“, jednoduše nelze. Vždy záleží především na konkrétním způsobu užití a také na tom, zda si v poměrně velké nabídce vybereme skutečně špičkový výrobek, pokud jde o kvalitu.

Eurookna

Pojďme se nicméně na okna plastová a eurookna podívat trochu podrobněji. Nejprve upřesněme, co se vlastně rozumí pod pojmem „eurookna“. Říci, že mají dřevěné rámy, je sice pravda, ale je to zjednodušující. Dřevo se při výrobě eurooken používá, nejde však o rám, vytvořený z jednoho masivního kusu dřeva.
Jednoduché dřevěné eurookno se vyznačuje lepeným KVH „eurohranolem“, obvykle ze tří nebo čtyř vrstev dřeva. Tato technologie zaručuje nejenom tvarovou stálost výrobku, ale vylučuje také riziko zkroucení. Nejčastěji používaným materiálem bývá smrk, dub a borovice.
Dřevo je tradiční a osvědčený přírodní materiál, který má řadu vynikajících vlastností. V první řadě je dřevo pevné, stabilní a antistatické.

Nezapomínejme ani na to, že je to ekologický materiál, který na rozdíl od umělých nenarušuje životní prostředí. Při správné údržbě a šetrném zacházení se životnost dřevěných rámů oken pohybuje v řádu mnoha desítek let. Další jejich výhodou je, že poškozené místo se dá relativně snadno opravit, zatímco u plastových oken, zejména když je rozsah poškození větší, se někdy musí přistoupit dokonce k výměně celého okna.

Oproti plastovým oknům je však nutné věnovat dřevěným rámům potřebnou péči a úsilí při jejich pravidelné údržbě. Výrobci doporučují jednou za čas dopřát dřevěným oknům nový nátěr. Na druhou stranu, to, co se může jevit jako jistá nevýhoda v podobě dodatečných výdajů a starostí, s sebou nese i možnost vítané změny: když zvolíme odlišnou barvu oproti původnímu nátěru, vtiskneme tak našemu příbytku novou podobu. Když se nátěr podaří, můžeme si pyšně říci: tak, a okna jsou zase jako nová…

Plastová okna

okna-02Plastové okenní rámy se vyrábějí nejčastěji z PVC, do něhož se přidávají další látky pro zlepšení stability, houževnatosti a barevné trvanlivosti. Tyto rámy se velice lehce ošetřují. Jejich hlavní výhodou je téměř naprostá nenáročnost v souvislosti s jejich údržbu. Není zapotřebí je pravidelně natírat nebo se o ně jinak starat, obvykle stačí jen jednou do roka promazat jejich obvodové kování. Pokud jde o jejich životnost, tak ta se díky materiálům, které se zdokonalují, stále prodlužuje.
Plastová okna bývají nejčastěji v bílém provedení, ale pokud zatoužíte po jiném odstínu než je bílá barva, neznamená to, že se svých představ musíte vzdát. Počítejte však s tím, že si za nadstandardní provedení připlatíte. Jestli se vám líbí dřevo, pořiďte si jeho imitaci: nejčastěji jde na odbyt napodobenina mahagonu, palisandru, dubu nebo exotické indonéské dřeviny s názvem meranti.

Pro jaká okna se rozhodnout?

Při rozhodování, jaký typ oken zvolit, budete nejspíš porovnávat více parametrů. V konečném výsledku pak záleží na tom, co je tím rozhodujícím faktorem. Někdo se přikloní k příznivější ceně, další zákazník zohlední zejména materiál a jeho vlastnosti, další má zase naprosto jasnou představu o barevném odstínu, takže toto hledisko pro něj bude určujícím. Pokud stále váháte a nemáte jasno, vřele doporučujeme nechat se inspirovat někým, kdo bydlí v podobném bytě či domě jako vy a nová okna už si pořídil. Právě osobní reference a dlouhodobé zkušenosti mohou nakonec vychýlit misky vah a vy dospějete ke konečnému rozhodnutí. Ať už je ale jakékoli, přejeme, abyste nelitovali a byli se svou volbou spokojeni.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář