Osvětlení v bytě

osvetleni-02Když si zařizujeme byt, listujeme donekonečna nadšeně katalogem, přemýšlíme a sníme, jakou si pořídíme sedačku, kuchyňskou linku, postele… Výběr osvětlení však bývá jakousi Popelkou – mnozí z nás nechávají jeho koupi často až na poslední chvíli, což se může ukázat jako chyba. Ani dodatečné přivrtávání lampiček na čerstvě vymalovanou zeď totiž nemusí být zárukou, že budeme mít dost světla.

Praktická zářivka nebo dekorativní lampička?

I z krásné lampičky se může stát vytříbený bytový doplněk, který podtrhne náš jedinečný vkus a vyvolá pocit radosti a pohody. Nicméně neměli bychom zapomínat na to, že dobám dávno minulým, kdy mihotavé světlo lucerny stačilo k tomu, aby se lidé skoro potmě najedli a zalehli, už odzvonilo. Domov se stal místem, kde rodina tráví nejrůznějším způsobem hodně času. Při výběru osvětlení je v první řadě důležité, abychom měli dostatek světla na jakoukoli činnost a neničili si oči. Kromě domácích prací se tu věnujeme zálibám a koníčkům bez ohledu na to, jaká je denní doba. Na slunce však spoléhat nemůžeme, a proto je nutné mít doma takový systém osvětlovacích těles, která zcela pokryjí naše potřeby.

Kombinujte a klidně přepínejte!

osvetleni-01Naše potřeby, pokud jde o množství světla, jsou značně proměnlivé. Když si s manželem pochutáváte na slavnostní večeři a nemáte zrovna na talíři rybu, vystačíte s decentním osvětlením. O 24 hodin později, u stejného stolu, však potřebujeme mnohem více světla, pokud chceme šít, prohlížet si fotografie z dovolené nebo se začíst do skript.Vyřešit to lze jednoduše: místnost vybavíme různými světelnými zdroji, které můžeme či nemusíme v danou chvíli použít. Nebo se spolehneme na regulátor osvětlení, čili stmívač. To samé platí i pro obývací pokoj, dětský pokoj a ložnici. Nároky na světlo se mění podle toho, kdo je zrovna doma, jaká je denní doba a jakou máme náladu. Ideální je, když se nám podaří skloubit systém nástropních a vestavěných svítidel se stojacími a stolními lampami, aby v celé místnosti bylo dostatek světla. Bez dekorativních lampiček se obejdeme, ale byla by to škoda, neboť právě ony propůjčí našemu příbytku eleganci.

Jeden masivní lustr nebo deset malých bodovek?

Jakmile plánujeme, jakými svítidly vybavíme byt či dům, potřebujeme především vědět, jak velkou plochu je nutné osvítit a jaká je výška stropu v místnostech. Zatímco v malém bytě s nízkými stropy bude nákladný křišťálový lustr vypadat nepatřičně, ve stylově vybavené místnosti s vysokým světlem se bude dobře vyjímat.

Jedno centrální světlo, nejčastěji stropní lustr, zářivky nebo podhledová světla, obvykle nestačí pokrýt naše nároky. Při čtení v obývacím pokoji nebo vaření v kuchyni spoléháme na další světla, která jsou nezbytným doplňkem centrálních. Neocenitelné bývají vkusné a lehké „bodovky“, u nichž se dá proud poměrně intenzivního světla dobře nasměrovat. Pozor ovšem na to, že přechody mezi světlem a stínem jsou poměrně citelné. Podobně jako bodovky poslouží i reflektory, jimiž nejčastěji osazujeme rohy místností. Neocenitelnými služebníky jsou i stojací a stolní lampy.

Ovšem ruku na srdce, kdo by odolal originální nástěnné lampičce s překrásným stínítkem, která dokonale ladí s potahem naší sedací soupravy? Tyto dekorativní kousky sice nevydají příliš světla, jsou však ozdobou samy o sobě a také přitahují pozornost k vybranému kusu nábytku, obrazu či jinému zajímavému detailu. Tak proč se jich zříkat?

Každá místnost potřebuje jiné množství světla

V kuchyni pracujeme a proto zde světlem nikdy nešetřme. I obývací pokoj vyžaduje, stejně jako kuchyně či jídelna, abychom ho osadili hned několika světelnými zdroji. Ložnice v nás vzbuzuje pocit intimity a relaxace, proto se nebojme několika decentních nástěnných svítidel, které doplníme lampičkami na nočním stolku. Koupelně zase prospěje světlo měkké. Toto jsou základní obecné zásady, nemusí však platit dogmaticky vždy a všude. Každému z nás vyhovuje i v oblasti osvětlení bytu něco jiného.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář