Okapové trampoty

okapyNepřeberné množství okapových systémů nám sice na jedné straně umožňuje výběr, ale zároveň nás uvádí do nejistoty, který nejlépe zvolit. Při výběru bychom měli mít na zřeteli především pevnost a minimální nároky na údržbu.

Co máme na výběr?

Minimální počáteční náklady levného materiálu mohou být jen velmi relativní. Vždy musíme počítat s dalšími výdaji na ošetření a opakované natírání. Měď a titanzinek jsou nejenom dražší, ale musí se letovat. Jako vhodné řešení se zdá být systém, jehož základem je žárově zinkovaný ocelový plech. Ten je opatřen základní barvou a povrch dále upraven ochrannou vrstvou polyesteru. Tento systém má řadu výhod: kromě žádané životnosti a minimalizaci údržby vyniká také vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům a minimální roztažností. Navíc si můžeme vybrat z několika barevných odstínů.

Především pevnost

Máme-li dům v chladnějších oblastech , kde je velká pravděpodobnost většího množství sněhu, dbáme především na pevnost okapů. Do takových oblastí lze bezesporu doporučit stavebnicový systém, který lze na zimu snadno demontovat. V místech s vyšším výskytem sněhu je také velmi vhodné dobře vyřešit sněhové zábrany, a to zejména u hladkých střešních krytin.
Rizikovou oblastí z hlediska okapových systémů jsou také místa s velkým výkyvem teplot. Zde se právě nejlépe uplatní dilatační vlastnosti okapů z žárově zinkovaného ocelového plechu s úpravou povrchu polyesterem. Díky této vlastnosti nemá výkyv teplot obávaný vliv
na funkčnost okapů.

Nejlépe bez údržby

Nespornou výhodou jsou materiály, které nepodléhají korozi. Jsou to tedy již zmíněné systémy s povrchovou úpravou anebo plastové okapy. Z hlediska údržby nezatratíme ani titanzinek, měď nebo hliník. Na okapech z těchto materiálů se časem vytvoří na jejich povrchu patina, která materiál chrání. Nevýhodou je však jejich barevná nestálost – měď zezelená, titanzinek ztmavne a hliník ztratí svůj původní lesk.

Tip na konec

Při pořizování okapového systému si dávejte pozor zejména na praskliny či škrábance. Velmi dobré je zjistit cenové rozdíly u prodejců ve vašem okolí. Vyberte si u specializovaných firem – mají více zkušeností a zpravidla i lepší ceny. Chtějte vždy kompletní systém, vyhnete se dodatečnému nákupu chybějících drobností – například úchytů

Jeden komentář


  1. Pitris 4. 9. 2009

    Hlavně bez údržby… čištění okapů je otravné a nebezpečné


Přidat komentář