Nevšední rostlina do závěsného květináče? Vyzkoušejte štírovník!

Krásně kvetoucí letničky jsou ozdobou nejen klasické zahrádky. Mohou dokonale zkrášlit i závěsné květináče a koše na vašem balkóně nebo zábradlí. Překrásně kvetoucích letniček je celá řada, avšak co s nimi podít po jejich odkvetení? Vhodnou volbou je například štírovník, který je okrasný listem i květem. Seznamte se nyní s touto překrásnou a nepříliš často vídanou rostlinou. Může oživit i vaše venkovní květináče.

Ohnivá květina z Tenerife

Štírovníku se také říká Fire flower, což znamená ohňová květina. Štírovník má totiž vzhled rostliny, která se plazí po zemi, jako by hořela. Nejznámější varianty štírovníku jsou  Lothus maculatus a Lotus berthelotii. Obě dvě jsou skvělé jako ozdobné letničky do závěsných košů a květináčů. Štírovník pochází z Tenerife, kde se vyvinul jako ryze endemitický druh.

Tvar rostlin a barva květů

Štírovník u nás nejčastěji vytváří převislé výhony o délce 70–100 cm. Listy jsou jakoby stříbrně ojíněné a zpravidla mají tvar jehlice. Květy mají žlutou a oranžovou barvu ( i proto Fire Flower) a mají tvar člunku. Druh Lothus berthelotii přitom kvete červeně.

Po nasazení štírovníků na květy potřebují rostliny výrazné zchlazení a chladné období. Bez tohoto ochlazení vám v horkém létě přestanou kvést.

Pěstování štírovníků

Štírovníky mají rády poměrně kyselou půdu bohatou na humus s dostatkem železa. Substrát pro petunie je z běžně dostupných substrátů asi nejvhodnější. Štírovníkům vadí přeschnutí substrátu a proto je musíte udržovat trvale vlhké a zavlažené. Pokud je zasadíte do závěsného květináče, pak krásně vyniknout jejich atraktivní listy a květy. Vysazení v závěsu rostlinám vyhovuje, protože mají rády i větrná stanoviště. Množení štírovníku se provádí řízkováním.


Zazimování štírovníků

Pokud se se štírovníkem na konci léta nechcete rozloučit, existuje možnost je i zazimovat. Pro tento účel se hodí prosvětlená místnost o teplotách do 10°C. I v zimě  musíte substrát mírně zalévat a nenechat jej zcela proschnout. Výhody před zimou zkraťte na délku kolem 0 cm. Pokud se vám podaří štírovník zazimovat, v dalším roce se vám odvděčí ještě bohatější nadílkou květů.

Štírovníky mají krásné listy i květy. Jsou tedy vhodné nejen do závěsných košů a květináčů, ale i do kombinací okenních a balkonových truhlíků.

Foto: Shutterstock.com

Jeden komentář


  1. Zuzka Paq 30. 7. 2018

    Zdravím, štírovníky jsme si oblíbili, jsou nenáročné a když vykvetou, mají úžasně sytou barvu.


Přidat komentář