Marketing nemovitostí

marketing-02Dnešní doba nabádá k opatrnosti ve všech segmentech výroby. Jedním z přísně sledovaných sektorů je obor stavební výroby. Výhodou této doby je cena nemovitostí. Pravdou je, že ceny pozemků stagnují, ale ceny nemovitostí klesají. V některých oblastech dosti významně. Se správně zvoleným marketingem nemovitosti mohou po rekonstrukcích tyto nemovitosti nabývat velmi zajímavých hodnot. Marketingem nemovitostí chápeme často pouze obchodní stránku týkající se realit obecně. Ovšem celkové pojetí marketingu je mnohem důležitější, zahrnuje v sobě výběr typu nemovitosti, lokalitu, zjištění rozvoje lokality a také vliv financování projektu.

Chcete stavět rodinný dům nebo si koupit byt a nevíte kde začít?

Výstavba rodinného sídla je bezesporu velkým krokem v životě člověka, avšak pokud se rozhodnete stavět, budete rozhodně potřebovat pomoc odborníka. Pokud se však rozhodnete koupit si byt – zvládnete vše jen za přispění realitních makléřů.
Otázkou zda dům či byt se zabývá většina lidí, kteří začínají řešit bydlení. Zmíníme si zde pár hlavních bodů, které připadají v úvahu.

Rodinný dům Byt
+ Možnost pozemku – zahrady – není k dispozici zahrada
+ Soukromí – zřejmě často uslyšíte sousedy
-Cena domu bude mnohem vyšší + cena bytu je nižší (až na výjimky)
-náklady na opravy + fond oprav – pravidelné placení
+ RD si postavíte dle své představy – byty Vás trochu eliminují v úpravách

marketing-01V závěru je jasné, že ten kdo má dostatek financí jak na dům, tak na byt se bude rozhodovat podle lokality a také podle toho, jak je zvyklý žít. Rodina s dětmi určitě ocení prostor rodinného domu, za to mladý pár – který se rozhodně investovat peníze – zřejmě zvolí byt a v horizontu několika let bude zvažovat jiný typ nemovitosti (ať již větší byt či dům).
Zde jedno malé doporučení: promyslete si, jak dlouho chcete žít v bytě sami. Investice do nemovitostí je rozhodně nyní výhodná. A když si propočtete náklady na hypotéku s náklady na pronájem – ocitneme se kolikrát na srovnatelných částkách. Je tedy vhodné zvážit, zda není výhodnější byt zakoupit a splácet tzv. „do svého“.
Jestliže si tedy vyberete bydlení v bytě, je nejjednodušší najít si osobního makléře, který dle Vašich požadavků na lokalitu, typ bytu a ceny vybere několik nemovitostí a společně je následně projdete. Jistěže si můžete také byt hledat úplně sami, ale je časté že osobní makléř má kontakty také na nemovitosti, které se do přístupných realitních serverů nedostanou.
Pokud se rozhodnete pro rodinný dům, vyskytne se několik otázek na prvním místě.

 • Kde dům postavit
 • Kolik by měl stát pozemek
 • Jaký dům postavit
 • Financování celého projektu

Jak si vybrat pozemek?

Výběr a nákup pozemku není jednoduchá záležitost a vyplatí se zde pomoc odborníka. Pro přehled uvádíme několik obecných zásad. Před koupí pozemku si zjistěte:

 • zda je určen k plánovanému druhu zástavby.
 • zda je možné se napojit na inženýrské sítě – voda, elektřina, kanalizace, plyn, telefon atd.
 • jaké jsou geologické poměry pozemku, zda nehrozí povodně apod.
 • zda není na pozemek vázáno nějaké právní zatížení – zástavní právo, věcné břemeno apod.

Na tuto fázi rozhodně budete potřebovat makléře, který dle Vámi požadovaných parametrů najde pozemek přesně pro Vás. Správně by měl zhodnotit také dojemnost a občanskou vybavenost blízkého okolí.

Jak si vybrat rodinný dům?

Při výběru vhodného rodinného domu je třeba zohlednit 3 základní faktory:

 • dispoziční řešení
 • velikost a osazení domu na stavební pozemek
 • cenu výstavby rodinného domu

Těmito body se budeme podrobně zabývat v příštím čísle.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář