Kvetoucí balkony

kvetouci-balkony1Když se na jaře prodlužují dny, lidé touží potěšit se přírodou. Příjemný kvetoucí kout si můžete vytvořit i doma na balkóně a těšit se z něj až do podzimních mrazíků. Popínavky vykouzlí decentní zátiší, bylinky vydávají milou vůni a kvetoucí rostliny vytvoří originální směsici barev, která se neokouká.

Ačkoli pohled na nádherně rozkvetlé balkóny může vzbudit dojem, že na jaře stačí zapíchnout rostlinky do zeminy a zalévat je, opak je pravdou. Bez pravidelné péče, k níž dostatek vláhy a hnojiv patří, se balkónovky samozřejmě neobejdou. Velmi důležité je umět vybrat vhodné druhy zejména s ohledem na to, na jakou světovou stranu je orientována vaše terasa. Nepodceňujte ale ani koupi vhodné zeminy a hnojiva.
Mnoho lidí touží mít stejně rozkvetlý balkón jako viděli u známých nebo na fotografii, neberou ale v úvahu to, že nemohou poskytnout rostlinám stejné podmínky.Takže zatímco u sousedů o pár ulic dál se květiny koupou ve sluneční lázni od poledne až do západu slunce a je radost na ně pohledět, u vás bude stejný druh rostlin na balkoně, kam jde sluníčko jen ráno, skomírat.

kvetouci-balkony-02Lze říci, že zhruba dvě třetiny balkónových rostlin potřebují dostatek slunce. Jakmile mají světla málo, jejich látková výměna neprobíhá, jak má. Výsledek? Rostliny zakrní, chřadnou a nevypadají dobře. Obchody včetně zásilkových dnes už nicméně nabízejí tolik druhů balkónovek, že zajímavý koktejl druhů a barev si namíchá jak začátečník, tak i pokročilý milovník květin jak pro plně osluněný balkon, tak i pro takový, kde je více stínu.

Rostliny, které potřebují hodně slunce

Balkony a terasy, orientované na jihozápad, jsou velmi slunné. V ranních hodinách rostliny ve stínu shromažďují energii pro růst listů, zatímco odpolední a podvečerní slunce je podněcují k tvorbě poupat. Pokud přemýšlíte, čím osadit tyto truhlíky, rozhodně nic nepokazíte, když si pořídíte například krásně modrou felicii kapskou (Felicia amelloides), žlutě, bíle či růžově kvetoucí osteospermum (Osteospermum ecklonis) nebo ve stejném barevném provedení „pařížskou kopretinu“ (Argyranthemum frutenscens) . Právě tyto rostliny nápor letního slunce vydrží – samozřejmě za předpokladu, že se postaráte o dostatečnou zálivku.

Balkónovky, jimž se daří v polostínu

Je-li je váš balkon orientovaný na severovýchod či severozápad, rostliny budou mít dostatek světla a přitom se jim prudké sluneční paprsky vyhnou. Na výběr máte velké množství druhů, pro inspiraci jmenujme například známé a velmi oblíbené pelargónie (Pelargonium spp.) v provedení bílém, růžovém, červeném, lososovém, oranžovém a fialkovém, převislé petúnie a surfinie, k vyhledávaným patří i rychle rostoucí verbena (Verbena hybr.), rovněž v mnoha barevných variantách, dále keříčkovitá hledíkovka (Nemesia fruticans), jasně žlutá sanvitálie (Sanvitalia speciosa) a další.

I ve stínu vaše terasa rozkvete

Pokud na váš balkon slunce příliš nesvítí, nezoufejte! Osázejte truhlíky něžně kvetoucí lobelkou modrou (Lobelia erinus), převislými begóniemi (Begonia spp) nebo třeba netýkavkou (Impatines walleriana) – právě tyto druhy rostlin dobře prospívají v polostínu či ve stínu.

Tipy, jak osázet truhlíky

Kdo nemá příliš velké zkušenosti, může osázet všechny truhlíky pouze jedním druhem. Jedna z nejoblíbenějších balkonových rostlin, růžový či sytě červený muškát, vytváří překrásné hustě kvetoucí koberce, takže je impozantní sám o sobě. Nebojíte-li se experimentovat, zkuste osázet nádoby různými druhy a vytvořit tak zajímavé barevné aranžmá. Dodržujte však jednu důležitou zásadu: všechny rostliny by měly mít stejné nároky jak na množství slunce, tak i na objem vláhy! Doporučujeme kombinovat vzpřímené či keříčkovité druhy, které se rozrostou do výšky a do šířky, s popínavými – ty se budou spouštět z truhlíku dolů a navzájem se nebudou příliš utiskovat. Při osázení truhlíků je rovněž dobré vědět, kolik rostlin do nádoby umístit. Vysadíte-li jich málo, budou působit chudě. V opačném případě se po čase začnou navzájem omezovat a bojovat s nedostatkem prostoru, zeminy a živin.

I ten, kdo má málo místa, se nemusí zříkat radosti, kterou rozkvetlé balkony přinášejí. Popínavky v závěsných nádobách jsou na prostor nenáročné. Parapety ozdobte truhlíky, kam jste zaseli bylinky nebo vysázeli speciální odrůdy jahod či borůvek. Fantazii se meze nekladou, a každý, i sebemenší úspěch vás bude motivovat k tomu, abyste v roce příštím zkusili zase něco nového.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář