Kupte si tvrz jako z pohádky

hrady-01-lsteniV Česku je bohužel stále více památek, které pomalu a jistě chátrají a blíží se tak doba jejich zániku. Může se zdát, že je to boj s větrnými mlýny, ale i u nás se najde několik lidí, kteří proti tomu aktivně bojují. Vznikají občanská sdružení na záchranu kulturního dědictví a najdou se i odvážní jednotlivci, kteří tvrz, zámek, kapli nebo polorozpadlý mlýn koupí a snaží se ho znovu vzkřísit do jeho původní podoby. Chce to silnou vůli a pevné nervy, až budete nemovitost opravovat, tak to vždy pohádka nebude. Jaké to je žít na tvrzi? A s jakými problémy se majitelé potýkají? Na to vám odpoví následující řádky.

Změnit sny ve skutečnost

Asi každý z nás v dětském věku snil o tom, že bude hradní pán, rytíř, princezna či král. S věkem a přibývajícím starostmi se naši naivní sny jaksi rozplynuli. Někteří se však do krásného snu dokáží vrátit. A dokonce si ho i splní a koupí zámek,hrad, tvrz, mlýn nebo jinou památkově chráněnou budovu. Jistě je to velmi těžký úkol, který klade na majitele nemovitosti vysoké nároky. Zkuste si i Vy splnit své dávné touhy a zachránit památkový objekt určený k zániku.

Příklady táhnou aneb komu se to podařilo

hrady-05Již pár odvážlivců před Vámi proměnilo sny a nápady ve skutečnost. Například tvrz Cuknštejn na okraji Tereziina údolí poblíž Nových Hradů (www.cuknstejn.com) byla desítky let v dezolátním stavu. Před rokem 1989 sloužila k rekreaci ROH. Po pádu železné opony nebyla využívána a postupně chátrala. Pak přišel její nový majitel Tomáš Pek a věnoval ji všechen svůj volný čas. Stavbu citlivě rekonstruuje se svými přáteli a partou nadšenců pomocí starých technik. Jeho záměrem nebylo přeměnit tvrz v snobskou rezidenci, jak tomu mnohdy při rekonstrukci památek bývá. Ale postupně z ní vytvořit zajímavé bydlení a kulturní centrum pro společenskou potřebu. Dnes patří Cuknštejn k našim nejlépe dochovaným tvrzím. Původně to vypadalo že nepřežije ani rok 2000.

Apokalypsa jménem Lštění

Ještě před několika lety ruina tvrze Lštění (www.hrady.cz) na Domažlicku vypadala apokalypticky. Zchátralá, zničená a vybydlená. Od návštěvy spíše odrazovala. Její bezútěšný osud, ale netrval dlouho. Rodina Procházkova začala systematicky pracovat na jejím zvelebení. Dnes se opět skví ve své původní kráse a stala se pyšnou ozdobou obce. Pokud budete mít štěstí pana Procházku (povoláním archeologa) na tvrzi zastihnete. Ochotně vám ukáže zrekonstruované interiéry a rozpovídá se i o průběhu oprav.

Rodinná tvrz na Tachovsku

Manželé Turnerovi získali zdevastovaný objekt na Tachovsku koupí od přímé restituentky, jejíž rodina dostala tvrz v  roce 1927 jako zbytkový statek od Windisgrätzů. Pak byla rodina vyhnána Němci, protože byla jedinou českou rodinou v obci. Po válce jim zase majetek znárodnili komunisti. Původní majitelka chtěla, aby nový majitel tvrz zrekonstruoval a využil k bydlení. Díky rodině pana Turnera se tak stalo. Navíc na tvrzi získaly sídlo tři občanská sdružení. Rekonstrukce pokračuje snahou obnovit vodní příkop. Také ještě není vůbec jasné kdo vlastně v minulosti tvrz obýval. Takže se pátrá i po původních pánech tvrze. V blízkosti objektu se pořádají staročeské jarmarky. Lštěnská tvrz je jedna z mála dochovaných renesančních tvrzí u nás.

Jako Fénix z popela

Dalším příkladem je tvrz v Nemili u Zábřeha, která prodělává velkou rekonstrukci. Z toho nejhoršího je snad už venku. I když stále je co opravovat. Místní občanské sdružení se o tvrz příkladně stará a postupně ji zpřístupňuje veřejnosti. Například v prosinci jste mohli zažít atmosféru vánočních svátků na středověké tvrzi. O dalších akcí se dovíte na webu www.tvrz-nemile.estranky.cz.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář