Jak vybrat spotřebič

spotrebice-01Na elektrickém sporáku a sklokeramickém varném panelu zpravidla nenajdeme informaci v podobě energetického štítku. Tyto spotřebiče nejsou povinně označovány energetickými štítky. Musíme se tedy řídit pouze účelem použití a technickými údaji výrobce, které jsou uvedeny v prospektech a v návodu k obsluze.
V prvé řadě je nutno se rozhodnout, zda chceme klasické litinové plotny a nebo sklokeramický varný panel, případně zda zvolíme sporák včetně trouby?
Podle výsledků měření mají plotny sklokeramických varných panelů vyšší účinnost ze studeného stavu (při ohřevu vody do bodu varu) než litinové. Účinnost plotýnek ze sklokeramických varných panelů je v tomto případě cca 70 %. Litinové plotýnky dosahují maximální účinnosti cca 60 %.
Účinnost litinových plotýnek, které byly již ohřáty je téměř srovnatelná s plotýnkami ze sklokeramických varných panelů. Tato účinnost je nad 80 %.

Chladnička a mraznička

spotrebice-06Jedním ze základních kritérií při výběru chladničky a mrazničky je údaj o spotřebě elektřiny v kWh/den. U chladničky kombinované s mrazničkou by spotřeba elektřiny u nejúspornějších typů neměla přesáhnout 0,24 kWh/den. U samostatné mrazničky by spotřeba elektřiny u nejúspornějších typů neměla přesáhnout 0,8 kWh/den.
Také velikost spotřebiče hraje velkou roli při spotřebě energie. Zvolte proto pouze tak velkou chladničku a mrazničku, aby její prostor byl využíván alespoň na 70 %. Výhodou je kombinovaná chladnička s mrazničkou vybavena oddělenými nastavovacími okruhy pro chlazení a mrazení. To umožňuje nastavit nejvýhodnější provozní teplotu v obou částech. Pozornost věnujte také umístění chladničky či mrazničky. Nejvhodnější a nejekonomičtější je suché a chladnější místě, v žádném případě ne vedle otopného tělesa. Pravidelně odstraňujeme námrazu, protože její vrstva může zvýšit spotřebu elektřiny až o 75 %. Udržujte také v chladničce a mrazničce přehledné uspořádání potravin – nebudete muset mít dlouho otevřené dveře ledničky a nebudete tedy zbytečně plýtvat energií.

Pračka

spotrebice-04Pračky vyráběné cca před 10 lety mají spotřebu energií vyšší až o 50 %. Proto je namístě se zamyslet, zda si nepořídit energeticky úspornější a modernější automatickou pračku.
Výrobci praček uvádějí zpravidla maximální spotřebu elektrické energie a vody na jeden prací cyklus. Spotřeba elektrické energie je u nejúspornějších praček maximálně 0,94 kWh a spotřeba vody 48 litrů na 5 kg prádla. Tyto nejúspornější pračky se podle energetického štítku řadí do kategorie A.
Při výběru také neopomeňte kritérium vybavenosti pračky programy. Energetická náročnost je závislá především na typu pračky, ale také na tom, jakými programy je pračka vybavena.
Automatické pračky můžeme také rozdělit podle počtu otáček odstřeďování:

  • nejnižší kategorie – méně než 400 otáček za minutu
  • střední kategorie – 400 až 800 otáček za minutu
  • nejvyšší kategorie – 800 až 1400 otáček za minutu.

Spotřebu elektřiny u pračky můžeme snížit také výběrem vhodného pracího prostředku. Dnes jsou na trhu prací prostředky, které nevyžadují vyšší teplotu při praní.
Například snížením teploty z 90 °C na 60 °C snížíme spotřebu energie asi o 25 %.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář