Jak vybrat kontejner nebo přepravu na ovoce?

Jak vybrat kontejner na ovoce

Způsob uskladňování ovoce je hlavním faktorem při snaze ho ochránit před plísněmi, zahníváním a jinými metodami jeho poškození nebo zkázy. Pokud zvolíte kvalitní plastovou přepravku na ovoce, zaručíte jejich maximální ochranu. Naopak v nevhodně zvolené přepravce sami často způsobíte, že se úroda v něm rychle zkazí.


velkoobjemový box Maximus 1212Firma Schoeller Alllibert získala léty vývoje svých produktů velké množství zkušeností a poznatků, díky nimž je připravena nabídnout řešení pro každého, kdo plánuje zakoupit plastový kontejner nebo přepravku na ovoce. Vyrábí je na standardizované i na míru.

Dřevěná nebo plastová přepravka na ovoce?

Přejděme pár desítek let zpět do minulosti. V té době byste velkoobjemové plastové kontejnery na ovoce prakticky nesehnali. Při sklizni se masivně využívaly dřevěné přepravky, staly se ustáleným standardem a v sadech je najdete dodnes. Využívají se hlavně pro spadlé a natlouklé ovoce, když už dojdou všechny plastové přepravky nebo boxy. Samozřejmě existují podniky, které využívají dřevěné přepravky dodnes. Vše se ale mění a modernizuje. Standardem se stal plastový kontejner na ovoce, který splňuje nejvyšší požadavky na vysokou úroveň hygieny, odolnost a údržbu. Společně nyní rozebereme tyto jednotlivé požadavky na kvalitu a probereme, na co se zaměřit:

Plastový kontejner spolehlivě ochrání ovoce

Léta vývoje a neustálá modernizace výrobních technologií změnila způsob skladování ovoce, zeleniny i ovocných a zeleninových šťáv a past ve prospěch plastových obalů. Nabízí mnohem více benefitů než dřevěné přepravky.

Plastový kontejner i přepravka vydrží velmi dlouho

Plast je materiál, který je velmi stabilní a nepodléhá zkáze ani zdaleka tak rychle, jako dřevo. Dřevo postupným stárnutím přichází o své dobré vlastnosti, postupem času vznikají praskliny, třísky nebo mohou vznikat hnilobné procesy ve dřevě. Zboží i obsluha se tak vystavuje riziku poničení přepravek, lámání planěk, poranění o třísky atd.

Plastová přepravka na ovoce nepřenáší nečistoty

Plastové přepravní boxy a přepravky jsou odolné vůči vlhkosti, vzniku plísní a přenášení dalších nečistot. Plast nedokáže absorbovat tyto nečistoty a kontaminanty a výrazně sníží riziko hniloby a plísní u ovoce nebo zeleniny.

Čištění plastu je snadné

Plastové přepravky, boxy a kontejnery se velmi snadno čistí. Očistíte je rychle a pohodlně tlakovou vodou zvnějšku i zevnitř.

Výběrem správného plastového kontejneru ušetříte

Na co se ale máte zaměřit pří výběru správného plastového kontejneru nebo přepravek na ovoce? Na první pohled jsou přepravky velmi podobné, mohou se zdát i stejné. Opak je ale pravdou. Nevhodně zvolený materiál plastu může způsobit celou řadu potíží. Zásadním kritériem je použitý vstupní materiál. Stejně jako totiž existuje celá řada dřevin, využívaných pro výrobu přepravek, na trhu se vyskytují i různé druhy plastů.

Čistý polyetylén je na plastový kontejner nejvhodnější

Nejlepší materiál pro výrobu plastových boxů, kontejnerů a přepravek na ovoce je čistý polyetylén s vysokou hustotou (HDPE – high density polyethylene). Tento materiál je prostý všech příměsí kovových látek nebo recyklovaného plastu.

Pozor na index MFI

Samozřejmě použití recyklovaného plastu je přínosné z hlediska udržení nízké ekologické zátěže a proto se i recyklovaný plast pro výrobu kontejnerů používá. Ještě důležitější ukazatel pro výslednou odolnost, pevnost a pružnost boxu má jeho sekundární vlastnost, index toku materiálu MFI (MFI – melt flow index). Čím nižší je ukazatel hodnoty MFI, tím se dá u plastu očekávat jeho větší odolnost a pružnost. Box nebo přepravka z materiálu s nízkou hodnotou MFI by měla snést i pád boxu z výšky a razantně snižuje riziko proražení ližinami vysokozdvižného vozíku.

Přepravka na ovoce musí mít vhodnou konstrukci

Neméně důležitý je také celý model konstrukce kontejneru. Na první pohled nejsou vždy poznat všechny prvky konstrukce kontejneru, které by nám mohly napovědět o jeho odolnosti a pružnosti. Kvalitní konstrukce kontejneru by měla obsahovat vyztužovací prvky jako žebrování. Tyto jsou zpravidla schované a chráněné. Většina zátěže kontejneru i přepravky prochází přes boční sloupky, které bývají (nebo by měly být) vyztuženy žebrovanou konstrukcí. Díky těmto zpevňovacím prvkům lze předejít zhroucení plně zatížených kontejnerů při stohování.

Plastový kontejner nebo přepravka na ovoce musí být zpevněna i na dně a po obvodu, aby nedocházelo k prohýbání dna nebo stěn. Je to velmi nebezpečné kvůli otlakům ovoce uvnitř boxu, které vznikají při dotýkání dvou plně naložených kontejnerů, nebo při styku prohnutého dna s ližinami při přepravě v rámci skladu, nakládce do vozu apod.

Důležitý je i vnější design, který při správném navržení zákazníkům přinese řadu benefitů. Při navrhování tvarování bočních stěn i dna kontejnerů společnost Schoeller Allibert využívá rovné stěny i stěny tvarované do kapes. Tyto kapsy přináší celou řadu výhod:

Kapsy dovedou zvětšit objem kontejneru i při zachování standardních vnějších rozměrů. Kapsy se umísťují na dno i boční stěny. Mají kromě zvýšení objemu kontejneru i další užitečné funkce. Při nakládce ovoce sníží pohyby nejnižších pater ovoce, které je tak lépe chráněno vůči otlakům, které se tvoří při volném pohybu po rovné ploše dna. Tyto kapsy mají navíc tvar kříže, který je zpevněný a sám o sobě snižuje prohýbání dna boxu.

Společnost Schoeller Allibert dodává velkoobjemové kontejnery a přepravky s plnými i perforovanými stěnami i dnem pro zboží, které vyžaduje cirkulaci vzduchu. I samotná perforace by měla být vždy řešena tak, aby hladká stěna vždy směřovala dovnitř boxu a snížila tak otlaky ovoce a zeleniny. Navíc jsou boxy opatřeny prostory pro samolepící identifikační štítky, které jsou chráněné před poškozením.

Na co se zaměřit při výběru velkoobjemového boxu nebo přepravky na ovoce?IBC kontejner Combo Fructus

IBC kontejner Combo Fructus


Můžete je nazývat různými názvy – plastové kontejnery, big boxy, eurobedy, plastové bedny, plastové přepravky. Při jejich výběru se vždy informujte o složení materiálu, ze kterého byly vyrobeny. Ptejte se po indexu MFI a po odolnosti vůči průrazu nebo při pádu. Schoeller Allibert nabízí celou řadu standardizovaných i nestandardních rozměrů boxů i přepravek ((1200×1000 mm až 1200×1200 mm i další rozměry) a různé typy provedení – perforované, plné a nohové, či ližinové verze. Je proto velmi důležité vybírat plastový kontejner na ovoce obezřetně na míru vašim potřebám.


Zajímejte se také o to, za jakých podmínek jsou platné technické parametry, jako teplotní rozsah, nosnost, statická a dynamická nosnost. Jsou to důležité parametry, které mohou výrazně prodloužit dobu použitelnosti vašich boxů a přepravek a snížit riziko jejich poškození.

Příkladem našich velkoobjemových přepravek na ovoce jsou inovativní přepravky Maximus 1212® nebo kontejnery Combo Fructus pro přepravu ovocných a zeleninových šťáv a pyré.

U firmy Schoeller Allibert plastový kontejner vyberete

Společnost Schoeller Allibert vyvíjí a vyrábí velkoobjemové plastové kontejnery (BigBoxy) již od roku 1980 a nejznámější řadu kontejnerů pro ovoce Maximus uvedla na trh v roce 2008. Model Maximus 1212 je novinkou pro rok 2018. Velkoobjemový IBC kontejner Combo Fructus získal navíc ocenění Obal roku 2018. Tyto kontejnery vyrábí z čistého HDPE MFI4 a nabízí je v rozměrech 1200×1000 a nově i 1200×1200 mm. Objem je oproti běžně nabízeným kontejnerům minimálně o 10 litrů větší, a to při zachování standardních rozměrů. Konstrukce BigBoxů je provedena s maximálním ohledem na odolnost a ochranu sklizeného a skladovaného ovoce – je tedy samozřejmostí, že výše uvedené výhody na našich boxech naleznete. Průhyb stěn a dna je až o polovinu menší než u běžných kontejnerů dostupných na trhu.

Kvalitní ovoce si zaslouží také kvalitní péči. A přesně to se snaží Schoeller Allibert svým zákazníkům nabídnout nejen v Čechách a na Slovensku, ale i v celé Evropě.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář