Jak se správně starat o zahradní bazén

Koupací sezóna je v plném proudu. Pokud si i vy dopřáváte pohodlí a luxusu vlastního mini koupaliště, pak nezapomínejte na jeho pravidelné čištění, aby vám voda vydržela čistá po celou sezónu. Přinášíme vám rady a tipy, jak o bazén správně pečovat.

Předcházejte znečištění

I v případě bazénu se prevence vyplácí. Pokud zabráníte nečistotám, aby se do bazénu dostávaly, máte půl práce hotovo. Není to však stoprocentní ochrana. Před vstupem do bazénu byste se měli vždy osprchovat, zvláště pak děti. Pokud musíte bazén umístit v blízkosti stromů, pak jej nezapomeňte zakrývat.

Čištění bazénu

Dělíme ho na dva hlavní typy – čištění mechanické a chemické. Základem mechanického čištění je síťka, kterou snadno zachytíte hmyz, listí a podobné nečistoty. Ve vaší výbavě by neměla chybět ani písková filtrace. Ta průběžně nasává vodu, čistí ji a vrací zpět do bazénu. Zapíná se během horkých dní, když bazén nikdo neužívá. Pokud je bazén využíván často, je dobré filtraci nechat běžet až několik hodin denně. Pro čištění dna bazénu je vhodný speciální vysavač.

Používejte vhodné chemické přípravky

Mechanickým čištěním dosáhnete výrazného zlepšení, bez chemie se však neobejdete. Hlídejte dva ukazatele – hodnotu pH vody a množství dezinfekce v bazénu. Doporučená hodnota pH vody v bazénu by měla být mezi 6,8 – 7,2 pH.

Dezinfekce ano, ale opatrně

Ve vodě se vyskytuje velké množství potenciálně škodlivých bakterií, a proto je potřeba bazén také dezinfikovat. Standardně se používají výrobky obsahující chlor, který by měl být v bazénu přítomen v koncentraci 0,3 – 0,6 mg na litr vody. Existují také přípravky bez chloru, které jsou vhodné do dětských bazénů.

Pokud znečištění vody v bazénu přesáhne určitou hranici, čištění už se nevyplatí. V tomto případě je lepší bazén vypustit, ošetřit přípravkem na usazeniny a napustit novou vodu.


Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář