Interiérové dveře

door and door knobDveře jsou součástí interiéru každého domu či bytu a i když se od nadměrného oddělování prostoru v moderních domovech často upouští a dáváme přednost volnému prostoru, jsou části domu, které se bez dveří zkrátka neobejdou. Dveře, zárubně a dveřní kování jako součásti interiéru podléhají trendům i subjektivnímu vnímání stejně jako ostatní vybavení bytu a domu. Jak mohou vypadat moderní interiérové dveře? A jakým materiálům dát přednost? Jaké jsou výhody jednotlivých materiálů? Pokud tedy nevíte jak na to, pojďte s námi nahlédnout do světa interiérových dveří a vybrat ty nej…

Materiál

dvere-01Dveře z pravého masivu disponují vysokou kvalitou, která se vyznačuje bytelnou konstrukcí, dlouhou životností a příjemným, teplým vzhledem. Pokud dojde k mechanickému poškození, stačí dveře obrousit a přelakovat. Dřevo je prověřeným a snadno zpracovatelným materiálem, který je při výrobě dveří velmi populární. Je to materiál čistě přírodní a ekologický, výborně tepelně a akusticky izoluje. Jedním z nejžádanějších materiálů pro interiérové dveře jsou dub a smrk. Méně užívanou je například třešeň, která má tmavší dřevo a výraznější kresbu, proto se víc hodí do tmavě zařízeného moderního interiéru. Vyrábějí se i dveře z exotických dřevin, ale využití tohoto materiálu se pak samozřejmě odráží na ceně. Povrchovou úpravu masivních dveří mohou tvořit laky, oleje či vosky. K levnějším variantám masivních dveří patří ty, jejichž povrch je pokryt lakovanou přírodní dýhou, která nabývá vzhled masivu. K výhodám masivních dýhovaných dveří patří možnost volby materiálů z různých typů dřevin, profilů, tvarů a dlouhá životnost.

Laminátové a fóliové dveře jsou levnější variantou, určenou pro interiéry. Nemůžeme říci, že je to varianta esteticky horší, protože díky moderním výrobním postupům nejsou na první pohled téměř rozpoznatelné od dřevěných dveří. Jsou vyráběné ve velmi širokém spektru barev a dekorů – k nejběžnějším patří třešeň, buk, dub, olše, smrk, borovice, javor nebo exotické dřeviny tmavších odstínů – mahagon, wenge. Velkou výhodou je také snadná údržba. Nevýhodou může být i nižší životnost a u dveří fóliových náchylnost k mechanickému poškození.

Voštinové interiérové dveře patří mezi nejlevnější typy dveří, a to z důvodu použitého materiálu, čímž je ztužený papír. Povrch je tvořen z nalisovaných desek, které disponují různou povrchovou úpravou. Životnost je však velmi nízká, jelikož při větším úderu se ve dveřích objeví prohlubeň nebo dokonce díra.
Celoskleněné dveře představují moderní prvek, který je nepřehlédnutelnou součástí interiéru a dodává místnosti novou dimenzi. Nabídka skleněných dveří je na českém trhu opravdu široká, vybírat můžeme z pestré škály barevného provedení i z osazení skel v nejrůznějších typech rámů. Barevnými skly docílíme oddělenosti jednotlivých prostorů, čirým sklem interiér prosvětlíme a opticky rozšíříme. Prostoru tak dodáme vysoký stupeň elegance a lehkosti. K módní vlně patří dveře složené z ornamentálních barevných skel, které bychom však měli používat spíše do prostorů, kde chceme udržet soukromí. Skleněné dveře jsou vyráběny z tvrzeného skla, které zaručuje bezpečnost, vysokou kvalitu a odolnost vůči nárazům.

Plné nebo prosklené ?

Plné dveře používáme především v místnostech, ve kterých je nutné vytvořit soukromou komunikační bariéru a zabránit tak nežádoucím pohledům. Plné dveře bychom vždy měli volit do ložnic, koupelen a na toaletu. Jednoduché pravidlo pro užití plných dveří je následující: oddělení soukromé zóny domácnosti od společenské, denní od noční, mokré od suché a technické od obytné.

Velmi módní výplní dřevěných či foliovaných dveří je čiré sklo s částečným pískováním, jež dodají interiéru luxusní vzhled. K často používaným skleným výplním patří matné sklo, které propustí světlo, nikoliv obraz.

Typy otevírání

Otevírací dveře můžeme vybírat z dvojího typu otevírání: pravého a levého. Před vlastní koupí je důležitě vědět, které dveře budou levé a které pravé. Stoupneme-li si ke dveřím tak, aby se otevíraly směrem k nám, levé dveře mají panty po levé ruce a pravé dveře mají panty po pravé ruce. Standardní šířka těchto dveří se vyrábí v rozmezí 60 – 90 centimetrů, výška je 197 centimetrů. Pokud jste byli z dispozičních důvodů nuceni přistoupit k jinému rozměru dveří než je běžný standard, vybírejte takovou firmu, která vám nabídne nejenom možnost úpravy stávajících dveří, ale také výrobu na zakázku.

K největším výhodám posuvných dveří patří především úspora místa, která činí dva metry čtvereční. Otevírání dveří je možno zvolit do stěny či na stěnu v provedení jednokřídlých či dvoukřídlých.

Na co nezapomenout

Umístění interiérových dveří a jejich velikost by měla proporčně odpovídat místnosti. Ideální je, pokud od vchodu přehlédnete větší část prostoru. Ať už se dveře otevírají na jakoukoli stranu, jejich křídlo by nemělo narážet do nábytku, či jinak vadit v dalším pohybu. Tuto situaci mohou případně vyřešit také posuvné interiérové dveře.

Pro dveře v našem interiéru bude třešinkou na dortu klika. Z materiálů se nejčastěji používá mosaz, nikl, chrom, a to buď leštěný, matný nebo broušený. Některé kliky dokonce kombinují dva materiály, např. kov a plast. Nezapomeňte, že vedle sladění s ostatními doplňky i barvami by klika měla také dobře padnout do ruky. Proto je vhodné ji před nákupem nejprve vyzkoušet.

Tip na závěr

Doplňků ke dveřím existuje velká spousta a měly by vedle designu odrážet rovněž kvalitu a praktičnost. To platí jak o různých technických vynalézavostech, krytech, obložkách, horních a postranních světlících, tak také o již zmíněných klikách.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář