Dřevěné sruby

sruby-01Mohlo by se zdát, že bydlení ve srubu je pouze pro opravdové dobrodruhy, ale v současné době již dřevěný srub nevyvolává představu obydlí drsného kanadského zálesáka. Stále větší obliba roubených dřevostaveb i jejich komfortní realizace svědčí o tom, že se tyto stavby staly rovnocennou konkurencí ostatních typů standardního bydlení. Současná renesance dřeva a dřevostaveb je toho důkazem. Srubové stavby nabízejí nejen nízkoenergetické bydlení s respektováním všech ekolog. pravidel, ale nabízejí i svoji velmi dlouhou životnost – až 300 let.

Pod pojmem „kanadský srub“ si většina z nás představí sněhem zavátou chatu někde na Aljašce. Styl srubových domů opravdu navazuje na tradice staveb kanadského severu, ale pohodlí je v nich oproti minulosti nesrovnatelně větší.

Materiál

sruby-02Srub je postaven pouze z dřevěných klád, je proto možné maximálně využít všech pozitivních vlastností přírodního materiálu. Dřevo zvládá procesy, které musí být v klasickém domě ovlivňované umělými materiály nebo drahými přístroji. Jde především o vynikající izolační vlastnosti a regulaci vlhkosti v domě. Dřevo také výborně pracuje s pachy, pohlcuje cigaretový kouř a částečně také prach. Tím, že dřevo dýchá, očišťuje a filtruje vzduch a vlastně působí jako přírodní klimatizace. Vůně dřeva působí blahodárně na naši psychiku a dřevěné bydlení je vynikající alternativou pro osoby s astmatickými potížemi a různými alergiemi.

Konstrukce

Při stavbě srubu není třeba využívat žádné mokré materiály, které by musely vysychat, proto je možné stavět během celého roku. Kulatina na stavbu se zpracovává průmyslově, čímž dosáhneme toho, že její výroba je rychlejší a levnější. Všechny klády po opracování vypadají stejně, dobře do sebe zapadají a není třeba používat tlusté izolační vrstvy. Pro výstavbu domu je možné využít moderní výpočetní techniku, která zajistí snadnost a rychlost stavby.

Styl a variabilita

sruby-03Srub má nesčetné množství variant, ale na druhou stranu přináší určité omezení. Jen těžko si představíme luxusní srubovou stavbu ve starší městské zástavbě anebo uprostřed houfu typizovaných „satelitních“ domů. Výběr stylu bydlení tak pro budoucího obyvatele začíná už při výběru lokality. Také bezpočet možností se při volbě srubu může projevit už na samotném začátku. Z kulatiny se dá postavit nejen samotný rodinný dům, ale je skvělým materiálem pro menší srubové stavby, jako jsou například chaty a rekreační domky. Velmi rychle lze sestavit také garáž či garážové stání. Vkusným doplňkem do zahrady jsou také altány či různá zahradní posezení. Nakonec i obyčejná psí bouda se může stát okrasou při použití kulatiny. Kulatina je vhodným materiálem pro nejrůznější konstrukční doplňky jako dřevěné balkóny, terasy nebo zahradní mostky.

Obavy

sruby-04Víme, že dřevo je hořlavý materiál. Mnohé tak napadne, že bydlení v celodřevěném domě může být poněkud riskantní. Dům by mohl rychle podlehnout ohni. Obavy však nejsou zcela na místě. Dřevo sice dobře hoří, ale jen po malých kouscích. U větších kusů se na povrchu vytvoří uhlíková vrstva, která hoření výrazně zpomaluje. Podle odborníků stěna z klád o průměru 35 cm odolává ohni až 160 minut a není proto nutné ošetřovat dřevo chemickými prostředky.

Proti dřevokazným škůdcům je pak třeba preventivně bojovat tak, že dlouhodobě vytvoříme podmínky, ve kterých se škůdcům nedaří. Zejména tedy zajištěním dostatečného proudění vzduchu, sucha a šera. Pokud se rozhodneme dřevo ošetřit, plně stačí použít ekologické, vodou ředitelné prostředky a chemii se můžeme zcela vyhnout.

Výhody

 • stavění totiž nepodléhá klasickým stavebním sezónám, sruby lze stavět během celého roku
 • doprava stavebního materiálu je snadná a výstavba je velmi rychlá
 • masivní dřevo dýchá a přirozeným způsobem reguluje vlhkost v domě a v každém ročním období udržuje příjemné klima
 • stavebně technické vlastnosti dřeva plně odpovídají požadavkům na moderní dům
 • tepelně izolační vlastnosti dřevěných trámů jsou dostatečné
 • a stavba nevyžaduje žádné dodatečné izolace
 • možnost zcela individuální a originální stavby
 • dlouhá životnost stavby
 • nízká energetická náročnost

Pohoda

Příjemný a pohodlný domov ve srubu najde i člověk s vysokými moderními požadavky na kvalitu bydlení. Život ve srubovém domu má svou nenapodobitelnou atmosféru. Masivní dřevo má vlastnosti, které velmi příznivě působí na pobytové klima. Vůně dřeva, jeho přirozenost a krása, nás při vkročení do srubového domu naplňuje příjemným pocitem.

Jeden komentář


 1. Zdeněk Štěpánek 1. 10. 2012

  Děkuji za moc zajímavý článek.


Přidat komentář