Dotace na zateplení

dotace-01Lidé, kteří bydlí ve starších rodinných domech nebo činžácích, si mohou radostně zamnout ruce: stát jim totiž přidá na zateplení. Nebo na výměnu oken. Ruku na srdce, jsou to právě platby za energie, které často naším rodinným rozpočtem dost nepříjemně zamávají. Ani ti, co si chtějí postavit nízkoenergetický dům, nepřijdou zkrátka. Ale pěkně popořádku…

Ministerstvo životního prostředí České republiky se rozhodlo podporovat obnovitelné zdroje energie a její úsporu– a tak vznikl program Zelená úsporám.

Zelená úsporám – co to vlastně znamená?

Program Zelená úsporám podporuje především kvalitní zateplování rodinných domů a nepanelových bytových domů. Tento program rozhodně nelze omezit pouze na zateplení fasády, i když právě o tom se zatím mluví asi nejvíce. Peníze půjdou i na projekty, kdy se neekologické vytápění nahradí nízkoemisními kotli na biomasu a účinnými tepelnými čerpadly. Rovněž se budou vyplácet na instalaci těchto zdrojů do nízkoenergetických novostaveb a také na novou výstavbu v pasivním energetickém standardu.

Na peníze dosáhnou rodinné domy, bytové domy i novostavby

Nárok na čerpání dotací mají majitelé rodinných domů i ti, co žijí v nepanelových bytových domech. Žádost si mohou podat také stavebníci, kteří se teprve pustí do budování svého obydlí.

U rodinných domů se dotace věnují na celkové či dílčí zateplení. A co si pod tím představit? Komplexní zateplení budovy představuje zateplení fasády, výměnu oken a dveří a také zateplení půdy či střechy. V úvahu přichází i zateplení podlahy. Dílčí zateplení není tak rozsáhlé, zahrnuje například jen zateplení fasády nebo výměnu oken.

Státní příspěvek rovněž motivuje majitele domů k tomu, aby se pustili do vytápění svých příbytků biomasou, pořídili si účinná tepelná čerpadla a investovali do solárního způsobu ohřevu vody. Záměr je jasný: chovat se ekologicky k životnímu prostředí.

dotace-02A jak je to s nepanelovými bytovými domy? Zjednodušeně řečeno, s výjimkou tepelných čerpadel se na ně vztahují stejná pravidla, jaká byla nastavena u rodinných domů.
U novostaveb stát podporuje pasivní bytové i rodinné domy, vytápění domů biomasou, pořízení tepelných čerpadel a solárních systémů.
Pro úplnost dodejme, že u všech tří skupin (rodinné domy, bytové domy a novostavby) mohou žadatelé kombinovat možnosti, nač peníze vynaloží, což je bezesporu zajímavá a praktická výhoda. Někdo jen zateplí fasádu, jiný si pořídí nový kotel na biomasu a vymění okna…

Stát je štědrý, rozdá desítky miliard

A kolik peněz že je ve hře? Jen v letošním roce se rozdá deset miliard korun. Od dubna 2009 do prosince 2012 by to celkem mělo být 25 miliard korun. Pro vaši lepší představu, kolik by připadlo například na rodinný dům, který se pustí do komplexního zateplení, uveďme, že majitelé by mohli dostat až 180 tisíc korun, a to za předpokladu, že dům má cca 130 metrů čtverečních.

Žádosti budou přijímat krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí a pověřené banky. A kdo může žádost podat? Nejen domácnosti, ale i společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce včetně městských částí, dále podnikatelské subjekty, případně další právnické osoby.

Kdy o peníze žádat?

Není to náhoda, že první zájemci mohou podat své žádosti 22. dubna – právě tento den byl totiž vyhlášen jako Den Země. Žádosti o příspěvek lze odevzdat ještě před tím, než se pustíte do samotného zateplení, výměny oken a dalších projektů, dále v průběhu těchto prací nebo až po jejich dokončení. Pozor ale na to, že peníze dostanete, až bude vše hotové. Rada na závěr, která je možná zbytečná, ale přesto: pečlivě evidujte veškeré doklady, ať máte všechny potřebné náležitosti, které je zapotřebí k žádosti doložit.

4 komentářů


 1. Macháčkovi 4. 6. 2009

  Kde najdeme pobočky v Moravskoslezském kraji?

 2. Admin 4. 6. 2009

  Dobrý den,

  pobočka je pouze jedna a to na adrese :
  Českobratrská 7, 702 00 Ostrava 2

 3. Herotová 21. 6. 2009

  Dobrý den,pokud jsme splnili požadavky na přidělení dotace pro RD, stavěný na klíč a registrovaný firmou jako nízkoenergetický (zateplená fasáda,okna+dveře plast, zateplená půda), nevadí, že budeme i nadále topit plynem?

 4. vše co se tyka ZL http://www.zelenausporam.cz/


Přidat komentář