Domov v bezpečí i o dovolené

dovolena-01Dovolená. Snad pro každého doba radostného očekávání nezapomenutelných zážitků s cestování, návštěv a poznávání ať už našich či cizích krajů. Většina z nás nemá jinou možnost než po tuto dobu nechat svůj domov osamocen bez kontroly příbuzných, známých či sousedů. Nabízíme několik tipů a triků na ochranu domova zejména před nechtěnou návštěvou nenechavců.

Za málo peněz hodně prevence

Nabízíme několik rad, které může aplikovat ihned, jejich účinnost je poměrně vysoká a cena velmi příznivá. Především potlačte touhu pochlubit se svojí skvělou finanční situací, a to i jen pro pozlobení okolí. Zbytečně nezveřejňujte termín odjezdu a délku pobytu. Před odjezdem pečlivě zkontrolujte zda jsou okna a dveře opravdu zavřené. Neusnadňujte případnému zloději situaci tím, že zatáhnete závěsy, aby na něho nebylo vidět. Pokuste se vytvořit iluzi přítomnosti obyvatel v bytě. Pozor ale na trik s vyvěšením prádla, zejména, pokud odjíždíte na více dní. I méně pozorný člověk si všimne, že u vás visí již několik týdnů pořád stejné prádlo. Naopak tak zbytečně upoutáte pozornost a prozradíte, co jste chtěli skrýt. Máte-li důvěru v někoho z okolí, svěřte mu klíč od poštovní schránky, kterou vám po dobu dovolené bude vybírat. Také mu můžete svěřit i klíč od bytu nebo domu a poprosit ho o občasnou kontrolu. Zkontrolujte také uložení žebříků a jiných nástrojů, které by mohl případný zloděj využít a raději je více skryjte. Využijte nabídky spínacích zařízení, která vytvoří iluzi přítomnosti obyvatel sepnutím světla, rádia nebo televize a zase je automaticky vypne. Cenné předměty a doklady raději uschovejte do domácího trezoru nebo využijte bankovních trezorů. Před tím je zdokumentujte pomocí seznamu a fotografií případně sepište výrobní čísla. Tyto informace, pokud už ke krádeži dojde, pomohou policii v pátrání.

Investice do bezpečnosti

china lock verticalNejsnadněji dostupné pro násilné vniknutí do objektu jsou okna a dveře. Podle statistiky Ministerstva vnitra ČR zneužívány nejvíce dveře, až 48% a okna činí 37%. Proto bychom se
na ně měli nejvíce zaměřit. Můžeme pořídit buď kompletně bezpečnostní dveře nebo alespoň některé bezpečnostní prvky jako jsou cylindrické vložky, závory proti vysazení dveří z pantů nebo bezpečnostní kování. Bezpečnost dveří zvýší také přídavné zámky.
Nebezpečí vniknutí zloděje oknem je ovlivněno také jeho polohou. Nejhůře jsou na tom přízemní a sklepní okna, ale zcela bezpečná nejsou ani balkónová okna a dveře. Můžeme se tedy pokusit alespoň znesnadnit případné nechtěné vniknutí.
Nejznámějším a nejefektnějším prostředkem k tomu budou mříže. Ty však nelze namontovat všude a také jejich estetická hodnota není nijak vysoká.
Další možností je využít dnes dostupná bezpečnostní skla. Bezpečnost stávajících skel můžeme zvýšit instalací bezpečnostní fólie. Ta je tvořena několika vrstvami a můžeme ji kombinovat i s protisluneční nebo tepelnou ochranou. Její výhoda je i v tom, že pokud zvolíte atestovanou fólii, pojišťovny ji řadí mezi bezpečnostní mříže.
Kromě těchto prvků můžeme ještě využít zabezpečení okenního rámu nebo uzamykatelných klik.

Inspirace pro další zabezpečení

Jistě sami snadno přijdete na to, co by mohlo zloděje lákat a co naopak odradit. Nebude určitě na škodu trochu si tato známá fakta zopakovat.
Zloděje láká: nekvalitní nebo otevřená okna a dveře, znalost anonymity domu a nevšímavosti spolubydlících, plná poštovní schránka, informace o vašich financích, vybavení bytu a termínu opuštění domova.
Zloděje naopak mnohdy odradí: na první pohled zabezpečené dveře a okna, samolepka či informace o bezpečnostním systému nebo přítomnosti psa, světlo reagující na pohyb, vícero uzamykatelných dveří.
Neméně důležité je také mít sjednáno pojištění staveb a domácnosti.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář