Čistá lednice je půl zdraví. Víte, jak ji účinně zbavit bakterií?

Pro většinu z nás není úklid lednice příliš oblíbenou činností. Věřte však, že pravidelné čištění je velmi důležité. Vysoká vlhkost v chladničce napomáhá šíření různých plísní, hniloby a zápachu. Odborníci doporučují lednici umývat alespoň jednou měsíčně. A jaký postup nejlépe zvolit?

Příprava lednice

Před čištěním chladničku nezapomeňte vypnout, bude dlouho otevřená a zbytečně by spotřebovávala moc energie. Následně vyndejte ven veškeré potraviny. Určitě je nepřekládejte z police na polici, čas si tím příliš neušetříte a navíc byste je mohli kontaminovat čisticími prostředky. Zkontrolujte u potravin dobu trvanlivosti a prošlé bez kompromisu vyhoďte. Ty, které by mohly během čištění roztát, zabalte do novin nebo je vložte do nádoby s ledem.

Šuplíky a zásuvky

Vyndejte z lednice všechny šuplíky a zásuvky. Skleněné police nejprve opláchněte vlažnou vodou, aby vám při teplotním šoku nepraskly. Po té je omyjte octovou vodou, která zajistí dokonalou desinfekci. Na zaschlé skvrny můžete použít teplou vodu spolu se čpavkem v poměru 1:5.

Pryč s námrazou

Většina chladniček je dnes již vybavena beznámrazovým systémem No Frost. Pokud však ještě stále vlastníte lednici bez tohoto systému, je nutné ji pravidelně odmrazovat. Pokud byste tak neučinili, energetická náročnost přístroje by výrazně stoupla. V namrzající lednici je také větší vlhko, což způsobuje zhoršení kvality skladovaných potravin. Případnou námrazu tedy oškrábejte. Zbytky ledu na spirále rozpustíte tím, že na dno mrazničky postavíte hrnec s teplou vodou a zavřete dvířka. Na zem k lednici nezapomeňte dát hadr, aby vám tající led nepoškodil koberec či plovoucí podlahu.

Samotné čištění

Při mytí lednice postupujte odshora dolů. Vnitřní stěny chladničky umyjte octovou vodou nebo saponátem. Nepoužívejte žádný příliš silný a agresivní čistič, který by v lednici zanechal pach. Vhodná je také voda s přídavkem jedlé sody, která ji změkčí a má alkalické vlastnosti. Nezapomeňte na odvodňovací kanálek v zadní části lednice, kde se nečistoty usazují nejčastěji.

Do sucha

Po vyčištění chladničku i mrazničku dokonale vysušte, aby se v nich netvořila námraza. Poté vraťte police a šuplíky na původní místo a potraviny naskládejte zpět. Dávejte však pozor i na správnou organizaci potravin v lednici.

Stále vás trápí zápach?

Pravidelným čištěním bychom měli nežádoucímu odéru předcházet. Pokud však se zápachem stále bojujete, můžou za tím být aromatické potraviny jako výrazné sýry, ryby nebo pomazánky. Proto je vždy ukládejte do uzavíratelných krabiček. Kontrolujte také stav a datum spotřeby potravin, aby se případné plísně a zápachy nešířily po lednici. Zakoupit můžete i nejrůznější pohlcovače pachů.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář