Cihla nebo dřevo?

drevo-nebo-cihla-02Doba umělé unifikace staveb je nenávratně pryč a díky tomu si dnes můžeme postavit mnoha způsoby: od tradičního vyzdění přes několik osvědčených systémů dřevostavby až po moderní kovové konstrukce, leckdy s využitím velkoplošného prosklení.

S rozvojem stavebnictví jako celku se také v oblasti výstavby rodinných domů projevují snahy, aby celý proces výstavby byl intenzivnější, levnější. Výstavba montovaných domů na bázi dřevěných konstrukcí se rozvinula převážně v zámoří a v severských zemích. V současné době existuje i u nás snaha nabídnout zákazníkovi plně srovnatelný produkt s tradiční výstavbou, nikoli prosazovat masovou unifikaci, jako tomu bylo ještě před několika lety.

Hlavní rozdíl

drevo-nebo-cihla-03Rozdíl je především v odlišné nosné konstrukci stěn a stropů. Prakticky všechny ostatní technologie uplatněné v konstrukci domu jsou identické nebo srovnatelné. Proto si musíme uvědomit, že až do fáze budování stěn je postup výstavby zcela identický.
Jestliže u cihelného materiálu je dána kvalita výrobním procesem s příslušnými certifikáty a musíme kontrolovat provádění práce na stavbě, u montovaného domu je montáž zpravidla velice rychlá a o kvalitě tak do značné míry rozhoduje výrobní proces v závodě dodávajícím dílce.
Toto by mělo být asi rozhodující kritérium výběru výrobce montovaného domu: tradice výroby, počty dodaných domů, stupeň zavedení norem kontroly jakosti a poskytovaná záruční doba.

Tradiční zděné domy mají zpravidla silnější stěny s vyšší akumulací tepelné energie oproti montovaným domům, jejichž stěny jsou tenčí a mívají vyšší tepelný odpor, díky čemuž se velice často užívají i při návrhu tzv. nízkoenergetického domu.

Cena a rychlost

V mnoha případech se setkáme s argumenty nižší ceny u dřevostaveb, ale v praxi žádný extrémní rozdíl nenajdeme. Zvláště pak využijeme-li vhodné moderní zdící materiály. Úspory ve prospěch dřevostavby se však pojí s rychlostí výstavby. Tady dřevostavba vyhrává, a to o jeden až dva měsíce.

Izolační a akumulační schopnosti

drevo-nebo-cihla-01Často se můžeme setkat s informací, že dřevostavby mají všeobecně vyšší odpor konstrukce než stavby zděné. Z konkrétních údajů výzkumů však vyplývá, že oba typy staveb nabízí vynikající tepelně izolační vlastnosti, aniž by některá technologie výstavby byla výrazně lepší.
Zděné stavby akumulují teplo více než dřevostavby. Z toho plyne fakt, že dřevostavby rychleji vychladnou, ale na druhou stranu se v porovnání se zděnými konstrukcemi rychleji vytopí na požadovanou teplotu.

Životnost

Dřevěné materiály přirozeně regulují vlhkost interiéru a dřevostavby tedy poskytují příjemnější klima i vyšší teplotu vnitřních stěn. Působí proto příjemněji i na dotek. Na druhou stranu se můžeme setkat s drobnými problémy při nutnosti zavěsit něco na zeď.

Jednoduchá odpověď na otázku porovnávání dřevostavby a zděného domu zatím zřejmě neexistuje. Snad jediný definitivní limit pro dřevostavby představují záplavové oblasti. Jinak jsou mnohé aspekty velice vyrovnané a na konečné rozhodování mají často vliv subjektivní pocity a přání zákazníka. S rozvojem ceny lidské práce lze však předpokládat, že montovaná stavba bude svojí rychlostí a tím i cenou lákat stále více stavebníků.

Jeden komentář


  1. RE: „Snad jediný definitivní limit pro dřevostavby představují záplavové oblasti.“

    Zděná stavba po zaplavení vodou vysychá v řádech měsíců až let. Pokud se naruší základy je potřeba zaplatit demolici domu. Zatím co vhodně navržená dřevostavba vyschne velmi rychle, nenaruší se statika domu. V některých případech je nutné jen vyměnit izolaci a obklady. Do záplavových území dřevostavbu doporučuji. Ideální je roubený dům postavený na zesílených patkách, takže voda proteče pod domem… Rád poskytnu více informací.


Přidat komentář