Bezpečné kácení stromů a štípání kulatin s klínem Brano MK4

Mechanický klín Brano MK4

V dnešním článku vás seznámíme s profesionálním řešením pro kácení stromů. Za dostupné peníze a s pocitem bezpečí.  Mechanický klín Brano MK 4 napomáhá k dodržení pravidel bezpečného kácení stromů v těžkém terénu v lese. Je obrovský pomocník při práci ve velmi tvrdých podmínkách.

Použití mechanického klínu Brano MK4

Na území České republiky se ročně stanou desítky závažných těžkých poranění při těžbě dřeva. Bohužel při tom nezřídka lidé i umírají. Vysoce rizikové je kácení zejména ve svažitém terénu. Mezi nejrizikovější patří kácení zaseknutých a nakloněných stromů. Lesní těžaři jsou denně vystaveni extrémnímu riziku. Nejčastěji hrozí mimo pádů větví a špiček stromů také smeknutí padajícího kmene o jiný strom, které může těžaře přimáčknout nebo zavalit.

Mechanický klín BRANO MK4 vám pomůže s velmi přesným usměrněním pádu poráženého stromu. Navíc s klínem velmi snadno podélně rozštípnete i poctivou kulatinu.

Z čeho je klín vyroben?

Brano MK4 je velmi odolný výrobek. Je vyroben z poctivé a odolné ocele a litiny, které vydrží neskutečně tvrdé zacházení. Červěně lakovaný ocelový plášť klínu schovává ozubený převodní mechanismus. Převod ovládá výstupní pastorek, který posouvá hřebenovou tyčí, která pomalu rozevírá rozpěrný kovový klín. Více vám jistě napoví fotografie.

Samotný pohyb rozevírání kovového klínu způsobuje ruční páka se zpětným mechanismem. Pokud se páka pohybuje dopředu, pak se aktivuje západka, která zabrání zpětnému proklouznutí převodu. Teprve při zpětném pohybu se musí západka ručně vyřadit z provozu. Je to velmi snadné a rychlé a výrazně to urychluje práci.

Jak používat klín Brano MK4?

 1. Poté co si zvolíte směr řízeného pádu stromu, do něho proveďte klínový řez.
 2. Na druhé straně na úrovni 1-2 cm nad klínovým řezem veďte hlavní rovný řez.
 3. Až bude řez dostatečně hluboký, můžete použít mechanický klín Brano. Zasuňte černě zbarvené jazyky klínu do rovného hlavního řezu a páčku klínu nastavte do polohy pro rozevírání – vysouvání.
 4. Kývavým pohybem páky uvedete celý mechanismus do pohybu. Roztáhněte jazyky klínu tak, aby bylo možné do řezu bezpečně umístit list pily. V případě, že byste tak neučinili, hrozí sevření listu pily a jeho zničení. Buďte přitom opatrní, aby se řetěz pily nedotknul samotného klínu.
 5. V kritické fázi těsně před zahájením pádu stromu vyjměte list pily.
 6. Dalším kývavým pohybem páky klínu nadále rozšiřujte jazyky klínu až do fáze, dokud nedojde k praskání dřevních vláken a jeho naklánění. V této fázi rychle opusťte prostor po předem vybrané únikové trase. Strom následně samovolně spadne.
 7. Klín poté uvolníte do své původní polohy jednoduchým vyřazením západky.
 8. Při podélném štípání velkých kulatin zpravidla stačí provést pilou dlouhý podélný řez a následně jej s pomocí jazyků klínu pomalu rozevírat do doby, než kulatina praskne.

Co ne/dělat se mechanickým klínem Brano?

Při zasouvání klínu do řezu ve dřevě:

 • Nepřetěžujte mechanický klín větší silou, než pro kterou je určen.
 • Maximální ovládací síla je 350 N. Maximální kolmá tlačná síla je 60 kN.
 • Klín není určen k zabíjení do řezu dřeva. Proto na klín nebouchejte kladivem ani jinými dynamickými údery.
 • Kyvné rameno klínu neprodlužujte s využitím vlastních kreativních řešení, jako trubek apod. Páka je nastavena optimálně k únosnosti konstrukce.
 • Klín nepoužívejte při kácení stromů, které mají těžiště výrazně vyoseno ve směru hlavního řezu kulatinou. Pečlivě se o klín starejte.

Údržba klínu

Jako u všech řemesel i při těžbě dřeva platí, že čisté a fungující nářadí je vizitkou pracovníka. Proto mechanismus klínu alespoň 2x ročně zkontrolujte a promažte. Před tím, než mechanismus klínu namažete, musí pryč starý nepořádek. Staré mazivo mechanicky odstraňte a následně odmastěte rozpouštědlem.

Samotné mazání je velmi prosté. Vytáhněte klín do maximální polohy – roztáhněte tedy koncové packy klínu na maximum. Poté aplikujte mazací médium na hřebenovou tyč a klín. – doporučujeme lithné plastické univerzální mazivo, které je voděodolné a použitelné v teplotním rozsahu -20°C až +50°C.

Údržba klínuJako u všech řemesel i při těžbě dřeva platí, že čisté a fungující nářadí je vizitkou pracovníka. Proto mechanismus klínu alespoň 2x ročně zkontrolujte a promažte.
Před tím, než mechanismus klínu namažete, musí pryč starý nepořádek. Staré mazivo mechanicky odstraňte a následně odmastěte rozpouštědlem.
Samotné mazání je velmi prosté. Vytáhněte klín do maximální polohy – roztáhněte tedy koncové packy klínu na maximum. Poté aplikujte mazací médium na hřebenovou tyč a klín. – doporučujeme lithné plastické univerzální mazivo, které je voděodolné a použitelné v teplotním rozsahu -20°C až +50°C.

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář