Barvy v bytě

barvy-v-byteBílá je univerzální, skvělá a neokouká se, říkají příznivci bílých stěn a stropů, kteří na tuto osvědčenou klasiku nedají dopustit. Kdepak, malba v místnosti má být decentně barevná, sladěná s bytovými doplňky, aby povzbudila a vytvořila pozitivní náladu, dušují se jejich oponenti. Jak je to doopravdy? Jaké bychom měli vybírat barvy při zařizování našeho domova?

Bílá nebo sytě modrá?

Na tuto otázku si každý musí odpovědět sám. Realita je ale ještě o něco složitější. Zatímco pošilháváme po krásných fotografiích z katalogu a slibujeme si, že příště si také vymalujeme ložnici sytě zelenou barvou, může se stát, že z nás nadšení, až to uděláme, rychle vyprchá. Zejména když si uvědomíme, že naše místnost není tak velká a prosvětlená, nábytek má barvu, která zrovna s tímto odstínem neladí a že ložnice působí smutně a depresivně, ačkoli se právě zelená spolu s modrou do ložnic obecně doporučuje.
Kdo preferuje bílou malbu, má to jednoduché, zejména pokud jde o sladění s nábytkem a ostatními doplňky. Bílá barva je přirozená, nenásilná a je vhodná zejména tehdy, když rádi a často obměňujete vybavení interiéru. Kdo rád pořizuje nové koberce, závěsy, vzorované záclony nebo si potrpí na další, výrazně barevné změny, jdoucí za sebou v rychle jdoucím sledu, by měl zvážit, zda je jiná než bílá barva na jeho zdech vhodná, aby celek působil stále dobře a vyváženě.

Rafinovaný kompromis: kombinujte, ale nepřehánějte to

barvy-v-byte-02Zajímavým kompromisem a módním trendem dnešních dní je kombinace dvou barev v místnosti: nejčastěji se pokoj vymaluje bíle a pouze jedna stěna je vyvedena v jiném barevném odstínu, nebo se zvolí jiné barevné kombinace. Dá se s tím zajímavě experimentovat a můžete si tak vyzkoušet, co je pro vás ještě barevně únosné a co už nikoli.
Při výběru vhodné barvy při zařizování interiéru a výmalbě si uvědomte, že není dobré podléhat otrocky módním trendům. Pokud titulky v časopisech hlásají, že oranžová je letos zaručeně v kurzu, a vy ji přesto nemáte v oblibě, nenechte se těmito vlivy zbytečně deformovat.
Pozor si dejte také na vaše preference: i když milujete sytě modrou barvu, je dobré zamyslet se nad tím, jestli ji vaše zdi či nábytek, sedačka a bytové textilie „unesou“. Námořnická modř je určitě krásná na vašich letních šatech, ale tmavé kuchyni, která má okna na sever a stíní ji vzrostlé stromy, rozhodně neprospěje.

Pastelové tóny uklidňují

Zatímco jemné, něžné pastelové tóny se hodí zejména ke klasickému nábytku a především do místností, kam nejde příliš světla, sytější a odvážnější barvy se prosazují například v pokojích pro děti a teenagery. Za předpokladu, že nemáte příliš bujného potomka, kterého by zbytečně divoká kombinace sytých barev mohla ještě více rozdovádět.
Ačkoli je vnímání barev na psychiku člověka silně individuální záležitostí, přeci jen si neodpustíme pár postřehů a rad: žlutá barva je pozitivní, příjemná a podněcuje nás k výkonům, což platí i pro oranžovou. Červené odstíny v nás vyvolávají pocity přílivu energie, svěžesti a dynamiky, takže se příliš nehodí do ložnice, kde spíme. Modrá se zase nepoužívá do jídelních koutů a kuchyní, protože negativně ovlivňuje náš postoj k jídlu. Působí možná chladně, na někoho i odtažitě, nicméně je harmonická. Je vhodná do ložnic, hal a předsíní, zrovna tak jako jemně zelená, béžová nebo okrová.
Bílá je královnou všech barev. Má spoustu vynikajících vlastností: dobře odráží světlo, opticky zvětšuje prostor a dodává mu lehkost, svěžest a hloubku. Tyto vlastnosti ocení zejména majitelé malometrážních bytů.

Pár tipů, jak na to

Nechme se inspirovat přírodou a jejími barvami, ale mějme zároveň na paměti zásadu, že méně bývá více. V jednom prostoru je vhodné kombinovat nejvíce dvě až tři barvy včetně barev nábytku, doplňků a textilií. Tmavší zadní stěna místnost opticky zkracuje, zatímco boční stěny v tmavším provedení ji naopak prodlužují. Sáhnete-li po sytějších barvách, je rozumnější aplikovat je především na menší plochu, třeba tam, kde máme hezký kus nábytku, na který chceme upozornit. Nebojte se barev a využijte je k tomu, aby se váš byt stal skutečně domovem…

Žádný komentář

Komentář můžete přidat pomocí formuláře níže!


Přidat komentář